С беседа и наблюдение на водолюбиви птици РИОСВ – Благоевград и ученици от Осмо СОУ „Арсени Костенцев“ в Благоевград отбелязаха Световния ден на влажните зони – 02 февруари. Събитието бе на 29 януари /петък/ в м. „Бистраците“, до река Струма край Благоевград, и се проведе в партньорство с БД „Западнобеломорски район“ – Благоевград.
Международната дата традиционно се отбелязва с образователни инициативи, с активно участие на млади хора. През 2010, 2011 и 2015 г. ученици, водени от експерти на регионалната екоинспекцията, наблюдаваха с бинокли водолюбиви птици, а през 2012 г. в информационния център на инспекцията бе представен филм за сладководните местообитания.
Световния ден на влажните зони води началото си от 1971г., когато на 2 февруари в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони – Рамсарска конвенция.Това е първият международен договор, засягащ опазването на биологичното разнообразие. Обявяването за Рамсарско място не налага специални ограничения при ползването на влажните зони, а напротив, подкрепя риболова и ползване на ресурсите на зоната, в разумни граници, осигуряващо дългосрочното им ползване в бъдеще. Всички влажни зони са включени приоритетно в Националната екологична мрежа.
В списъка на конвенцията за влажните зони с международно значение, България е представена с 11 влажни зони, с обща площ почти 50 000 хектара. Това са “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато”.
През 2011 г. МОСВ допълни националния списък на страната с влажни зони с международно значение с „Карстов комплекс Драгоманско блато”, който включва едни от последните опазени в България карстови блата. Това е най-новата влажна зона за страната, включена в списъка на конвенцията на 11 февруари 2011 г. Към момента Рамсарските места (влажни зони с международно значение) са 2 225, с обща площ 214 569 564 ha.