Към настоящия момент няма опасност от преливане на реки в страната. В това увери Асен Личев от Министерство на околната среда и водите, цитиран от БНР.
За да се избегнат наводнения при снеготопенето след време, Личев призова: “Това е максимално почистване на снега от населените места и складирането по бреговете на реките. В момента трябва да отидат и да си отпушат навсякъде каналите, за да са готови. Не е без значение активността на гражданите за почистване на тротоарите и дворовете, за да може този сняг да се смъкне към улиците, където да го поеме отводнителната инфраструктура, защото иначе едновременното му стопяване би довело до много по-голяма вълна. И не на последно място – възстановяване на снегозадържащите съоръжения по пътната инфраструктура, защото вече на някои места, след снеговалежите и преспите, тя е изчезнала, не се вижда нищо”
В случай, че снегът в момента се стопи изведнъж, опасността от наводнения е огромна и съвсем реална. Асен Личев обясни какво означава т.нар наличен воден еквивалент на снега към този момент и каква е фактическата обстановка:
На Мургаш, Мусала, Ботев и Вихрен са над 225 литра на квадратен метър. По територията на страната преобладава от 0 литра – това са Пловдивско, Хасковско и Ямболско, до 80-100 литра на квадратен метър в Източна Стара планина, Витоша и Родопите. В Североизточна България е до 60 литра на квадратен метър – в Добричко и Шуменско. За Софийско поле е от 10 до 30 литра на квадратен метър.