Официално потвърдените случаи на коклюш в Благоевградска област от началото на годината до момента са 9. Заболелите са до 19 години – в ранната детска възраст и ученици. 3 от децата са под 1 година, които не са имунизирани, от 1 до 4 години – 1 дете, от 5 до 9 – 4, от 15 до 19 – 1 дете“ – каза за Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград. Тя посочи, че от 9-те деца само 3 са били хоспитализирани – едно от бебета в София, 2 са лекувани в Благоевград. До момента няма тежки случаи, заболяването протича леко при всички деца. Към този момент няма хоспитализирани пациенти в инфекциозните отделения на болничните заведения в областта. Д-р Мончева каза, че предстои да се направят 10 проби от деца със съмнения за коклюш, които до края на месеца ще се изпратят в София.
От Министерството на здравеопазването са изпратени писма до Регионалните здравни инспекции с искане общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от листите им. Неимунизираните да се обхванат при първа възможност. „В момента се работи по това писмо, но общопрактикуващите лекари работят още от края на миналата година, когато започнаха нашите тематични проверки, относно готовността за морбилна епидемия, но коклюшът ни изненада. Те работят по този проблем и в момента се проверяват такива деца“.
Д-р Мончева определи обхвата на имунизираните деца в област Благоевград като висок. „За изминалата година имунизацията, която се прави в бебешка възраст – втори, трети и четвърти месец, не само срещу коклюш, а и други 5 заболявания, е 94%, което е висок обхват. Но с нарастване на възрастта намаляват процентите. Последната реимунизация, която се прави на 12-годишна възраст е 88.18%.“. Специалистът увери, че се осъществява непрекъснат контрол в училищата в областта, осъществява се връзка с медицинските лица в детските градини и учебните заведения.
„Апелът ми към родителите е да няма паника, колюшът като заболяване винаги го е имало и ще продължи да циркулира. Въпреки, че повечето деца са имунизирани, дори и да се разболее дете – ще премине много по-леко. Към този момент в Благоевградска област няма тежки случаи“ – каза д-р Веселка Мончева от РЗИ-Благоевград.