На 10 октомври официално отбелязваме 9-ия световен ден за борба срещу смъртното наказание.
Европейският ден срещу смъртното наказание е свеобразен европейски принос към него.
На 9 октомври 2007 г. бе подписана съвместна декларация от Европейския парламент, Председателството на ЕС, Европейската комисия и Съвета на Европа в подкрепа на универсално премахване на смъртното наказание.
Европейският съюз и Европейската комисия заклеймиха смъртното наказание като жестоко, нечовешко и лишаващо осъдените от основни човешки права.
То, освен това, е и необратимо наказание, предвид възможните грешки, които може да допусне правосъдието.
От 1997 г. не са отбелязани случаи на смъртно наказание в която и да е от 47-те държави-членки на Съвета на Европа, включително и на държавите-членки на ЕС.
Депутатите в Европейския парламент одобриха резолюция, в която осъдиха смъртното наказание при всички случаи и обстоятелства.
Те се обявиха и за световен мораториум върху екзекуциите.
В приетата резолюция се посочва, че 43 държави в света са запазили смъртното наказание, като най-голям брой екзекуции през 2009 г. са извършени в Китай, Иран и Ирак.
Само в Китай са извършени около 5 000 екзекуции или 88% от общия брой на екзекуциите в света. Иран е осъдил на смърт най-малко 402 души, Ирак – най-малко 77, а Саудитска Арабия – най-малко 69.
Други държави, които се споменават в резолюцията и които все още прилагат смъртно наказание, са Египет, Малайзия, Судан, Тайланд, Северна Корея, Виетнам, Япония. За САЩ се отбелязва, че в 35 от общо 50-те американски щати има смъртно наказание, въпреки че в 4 от тях то не е прилагано от 1976 г.
Беларус остава единствената европейска държава, която все още прилага смъртното наказание. ЕП призовава също така Казахстан и Латвия да изменят разпоредбите на националното си законодателство, които още им позволяват да налагат смъртни присъди за някои престъпления при изключителни обстоятелства.
Депутатите настояват новата Европейска служба за външни действия (ЕСВД) да разработи всеобхватна и ефективна европейска политика относно десетките европейски граждани, изправени пред смъртни присъди в трети държави.
Според тях стратегията трябва да включва “силни и бързи механизми за установяване на самоличността, предоставяне на правна помощ, правна намеса на ЕС и дипломатическите представителства”.
Източник: News.bg