Прибавете фейсбук депресията към психологическите проблеми, причинявани от социалните мрежи, предупредиха наскоро влиятелни американски лекари, съобщи АП. Тя може да засегне деца и тийнейджъри,обсебени от интернет общуването.
Специалистите веднага започнаха да спорят дали става дума за просто разпространение на депресията, която някои деца биха изпитвали и при други обстоятелства, или за специфично заболяване, свързано единствено със социалната мрежа.
Всъщност опасността е само за младежите, които са склонни да се самоподценяват, признава доктор Грийн О’Кифи, педиатърка от Бостън. Снимките във фейсбук на щастливи хора, които пътешестват в различни красиви и екзотични места или се забавляват в големи компании, могат да задълбочат още повече проблемите при юноши, които и без това мислят, че не могат да се мерят с тях, предупреждава тя.
Това може да се окаже още по-мъчително, отколкото да стоиш сам в препълнено кафене, казва О’Кифи, тъй като фейсбук предоставя често изопачена представа за онова, което се случва в действителност. Онлайн не е възможно да се видят променящите се изражения на лицето, нито да се проследи езикът на тялото, които са част от контекста на ставащото.
Педиатрите призовават родителите да говорят по-често с децата си относно използването на интернет и да бъдат осведомени за възможността от фейсбук депресия и другите рискове от виртуалното общуване.
16-годишната Аби Абът, с която журналистите от Асошиейтед прес са говорили, споделя, че никога не се чувства депресирана от фейсбук, но е наясно, че при някои деца това е възможно.
“Ако нямате много истински приятели, разнообразие и емоции, а виждате как приятелите на другите непрекъснато се увеличават и как се качват все повече снимки от пътешествия и купони,това наистина би могло да ви натъжи”, казва тя. Според нея фейсбук е нещо като голямо състезание – кой ще има най-много покани за приятелство и ще качи най-много снимки.
Типично за някои тийнейджъри е също да постват обидни оценки и мнения на стената за някого, когото не харесват, казва фейсбук фенката Габи Наваро. Това се случило с нейни приятелки, които наистина след това били силно потиснати. “Родителите трябва непременно да са наясно с тези практики”, добавя момичето.
Според детските психолози онлайн тормозът може да причини дълбоки психологически травми, като при някои деца не е изключено да се стигне дори до посягане на живота. В медиите нашумя самоубийството на 15-годишно момиче от Масачузетс, след като нейни съученици организирали срещу нея истински тормоз в социалната мрежа.
Фейсбук е мястото, където сега общуват всички тийнейджъри, любимото им място за срещи. Неговите големи предимства за връзки между хората и за обмяна на идеи не бива да се пренебрегват, каза О’Кифи. “Част от нещата, които се случват там, са много здравословни. Но могат да отидат твърде далече”, предупреждава педиатърката.
Доктор Меган Марено от университета в Уисконсин, която е изучавала въздействието на социалните мрежи върху студентите, също твърди, че фейсбук усилва усещането за социални връзки у уверените в себе си младежи, но има противоположен ефект при предразположените към депресия. Според нея родителите в никакъв случай не бива да гледат на фейсбук като на нещо, което може да “зарази” децата им с депресия.
Има и специалисти, които са убедени, че състоянието фейсбук депресия изобщо не съществува. Според тях твърденията на О’Кифи и участвалите в изследването й колеги не са основани на никакви задълбочени клинични проучвания. Дори това, за което тя говори, да съществува, то засяга изключително малка група деца, убедени са опонентите.
Източник: 24 часа