43 милиона лева са забавените пари на служители у нас само през изминалата година. През миналата година инспекторите са засекли над 12 хиляди нарушения. Най-често плащанията се бавят в търговията, ресторантьорството, охраната, транспорта и производството на храни. В повечето случаи на работниците им се налагало да чакат заплатите си с месеци, съобщава bTV. Синдикатите настояват да се въведат нови правила, които да гарантират получаването на възнагражденията в срок.
Профсъюзите оповестиха, че 24 млн. лева от забавените възнаграждения са платени от работодателите след намесата на Главната инспекция по труда. Други 19,5 млн. лв. обаче са останали неразплатени.Синдикатите предлагат работодателите да могат да бавят заплати не повече от 2 месеца. През това време да бъдат задължени да плащат поне 60 на сто от дължимото възнаграждение. Преди това да уведомяват инспекцията по труда, че са финансово затруднени.
И след като приключат тези два месеца, нямаш право повече да намаляваш заплатите и трябва да ги плащаш заедно с това, което си разсрочил.
Предлага се още служителите да могат да искат несъстоятелност на работодателя. Когато фирмата няма пари, а дължи заплати – собственикът да носи отговорност. А когато фирма фалира и не е платила парите на работниците, служителите да си получават дължимото преди банките и другите кредитори.
През изминалата година около 15% от предприятията са забавили заплатите на служителите си за три месеца. А други 40% са ги бавили по месец, показват още анализите на синдикатите.