Благоевград осъмна без обществен транспорт

Тази сутрин, минусовите температури възпрепятстваха десетки граждани да бъдат навреме на работните си места. Закъснението от 1 час на градския транспорт причини и “наказание” на хората да чакат на спирките при температура -8 градуса по Целзий.

По график днес сутринта градския транспорт трябва да се обслужва от автобусите на фирмата известна като “ДАП” – чийто автобуси не успяха да започнат нормално и навреме работа. Един от основните замърсители на въздуха в Благоевград – “Чавдарките” и “Икарусите” имаха проблеми със стартирането на двигателите си и спирачните системи.

“30 минути чаках на спирката в квартал Еленово срещу блок 130 на температура -8 градуса” сподели Румяна Алексова пред репортер на Blagoevgrad.eu.

Потърпевшите граждани могат да направят писмено оплакване в Община Благоевград или да се обадят на горещия телефон: 073/ 88 44 34

Време е общината да вземе мерки и да преразгледа концесиите на фирмите превозвачи и да позволи на фирмите с по-модерни автобуси, които се забелязват все по-често в Благоевград, да поемат пиковите часове като предложат нужния комфорт на пътуващите граждани.

avtobusNomer2_4.jpg


ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

14 КОМЕНТАРИ

  1. Zashto ne pusnat troleinite linii … ???
    Da, trqbva da se investirat pari, no nali za tova se plashtat danaci na tazi obshtina

  2. Ами като си голям богаташ купи ни по 1 кола бе .. А тези които нямат книжки ?! И какво .. всеки да си е с колата и да стане като софия … 20 мин на светофар .. Аман от шофьори ..

  3. Браво на Благоевград.еу! Това е обществено значима новина.
    По темата; Градски транспорт означава обществена услуга която трябва да я има!
    Във всеки град в европа има такъв транспорт. Редовен, бърз и удобен!
    Превозните средства са чисти, климатизирани, удобни. Модерни, подчертавам МОДЕРНИ и пригодени за хора в нервностойно положение! Примерно, трамвайте във Виена и Амстердам са напълно достъпни за хора в инвалидни колички. Това са трамвай с вертикални двигатели и нямат стълби да се качват пътниците. Пода на трамвая е на едно ниво с тротоара.
    Тролеите са някаква безмислица, която в Европейските столици не се вижда.
    Но, наистина общината ТРЯБВА да даде предимство на фирмите с модерни и удобни автобуси. Такива вече се виждат и по улуците на Благоевград. Неможе дадена фирма, която е инвестирала огромни пари в автобуси оборудвани с печки,климатици и съотвестващи на Евро 4 стандартите, за да направи удобно социалната услуга Градски транспорт да седи и да чака пушещите чавдарки и икаруси да немогат да запалят и да превозят пътниците.
    Това мирише на корупция. Неможе тия с чавдарките да взимат и да печелят повече от колегите им с мерцедесите. Къде е конкуренцията и равнопоставеността ?

  4. beholder, говорите пълни глупости. В Благоевград също има пригодени Чавдари за хора в неравностойно положение и майки с колички при последната врата, обаче “умният” човек в неравностойно положение или майка с количка не виждат огромния знак отпред, че автобуса е с нисък под при задната си врата и катерят колички и стари хора през средата. Е кой е виновен за простотията на Българина ? КОЙ ? Къде видя тролейбусите да са безсмислица в Европа ? Наясно ли си в колко европейски градове тролейбусният транспорт, наред с трамваите и метрото е водещ пред автобусният транспорт ? Удобните автобуси в Благоевград са не повече от пет, като и двете фирми имат както Чавдари, така и Икаруси. Къде видя автобус Евро 4 в Благоевград ? Коя фирма е вложила “огромни пари” за обновяване на парка си ? Вие изобщо правите ли разлика между автобус втора употреба от Западна Европа (морално остарял и амортизиран за стандартите на Германия например, където изискванията са за автобуси по-стари от 10 години да бъдат изхвърляни) и чисто нови автобуси ? “Огромни пари” в България са хвърлили няколко фирми и то предимно в големите градове – в София “КАРАТ-С” закупиха нови автобуси, това са големи пари. Във Велико Търново закупиха 5 нови автобуса на лизинг, “Юнион Ивкони” също има нови автобуси в София…но, в София ! Тук нещата не могат да станат изведнъж. Няма как. Говориш за европа, но в европа стандарта на живот е в пъти по-висок, например, в Англия билета за градски транспорт е от порядъка на 4 – 6 паунда (около 9 – 12 лв) но хората получават и големи пари – 3000 – 5000 и нагоре паунда месечно. Подем в град като нашият може да има, и не го бъркат старите автобуси. Това може да привлече туристи – понеже сме единственият град в България с автопарк предимно от Чавдар и Икарус, а западни туристи могат да дават пари и да посещеват градът ни именно заради тях. При една свястна поддържка – техническа и вътрешен облик, старите машини могат да изкарат много. Далеч не казвам, че са по-добри, но един нов автобус е в пъти по-скъп, по-некачествен и по-бързоразвалящ се, което довежда до трагедии подобни на тази в Бяла – ако там беше Чавдар, хората щяха сега да имат само натървания или счупвания.

  5. Въпреки, че писанието ти е доста извън темата за незапалилите автобуси при това с проблеми в спирачките при ниски температури, тъй като не са направили нужната профилактика на въздуха за зимата.
    И все пак, в коя европейска столица има Тролебуси ?
    Париж ? Виена ? Берлин ? Амстердам ? Брюксел ?
    Или може би, имаш в предвид, Будапеща и Букурещ и Москва ?
    А за удобните автобуси – те са два! Единият е жълт другият е бял на сини ленти. И двата са с достатъчно модерни двигатели, с катализатори за серни окиси и твърди частици. Имат печка, която подгрява двигателя преди старт и освен лесен старт значително намаляват замърсяването. А също така имат и климатици.
    Може да са втора употреба – но са на няколко години и са хубави и удобни. А НЕ НА ДЕСЕТКИ ГОДИНИ с извадени седалки за да не тежат и да харчат по-малко нафта, която е и смеска тип “джабе”.

    “Тук нещата не могат да станат изведнъж. Няма как. ”
    Това изведнъж, май вече продължава 10 години и повече. Е за 10 години не се ли намери някой който да направи нещо ?

  6. Напротив, повече от два са. Има още един син мерцедес, който може би е най-добрият от всички. И само този мерцедес има климатик – и двата изброени от теб имат печки за отопление, но НЕ и климатик. Може би неговият двигател единствено е над ЕВРО2. Двигателите и на двата посочение от теб са ЕВРО1, защото са модели MAN NL202, произведени в Германия в периода 1990 – 1995. Разликата между ЕВРО1 и двигател без евро сертификация е изключително малка. Ако говорим за ЕВРО4 и нагоре, нещата стоят по друг начин. Да, удобни са, това е факт. Но по стара българска поговорка – “на старо се купуват вино и ракия” ще се види дали са успешни да са втора ръка. Защото в Германия младините и живота на този автобус са взети. Тук идва и не се поддържа. След 3-4 години става бучащ и дрънкащ, повече дори и от един Чавдар. Затова ако се купува нещо – конкурс и ново, само ново и хубава поддръжка. В противен случай изкупуването на изхвърлените от западна европа автобуси ще доведе до сегашното състояние на автопарка след 10 години, с разликата, че тогава няма да има чавдари, а ще има манове. На един автобус не се вадят седалките с цел да не тежи и да харчи по-малко нафта (такова нещо за пръв път чувам) а с цел да има повече място в салона за пътници. Харченето на нафта не зависи от седалките в салона – зависи само и единствено от двигателя. Проблема на тролейбусите е, че от тях не можеш да източиш туба ток и да си я занесеш в къщи, докато от автобуса можеш. При хубав проект не виждам защо да няма тролейбуси в нашият град. Във всеки случай, ще бъде в пъти по-екологично от автобусите. Какъв е проблема на Будапеща ? Че не постъпиха по най-глупавия начин да затворят автобусния си завод – Икарус (той се намира в Секешфехервар) а просто си смени собствениците. Резултатът е – чисто нови модели автобуси с марка ARC и Credo (наследник на Икарус) произвеждани в страната, като по този начин се стимулира родното производство и излиза малко по-евтино. В България се съпипа Чавдар, а сега няма нови автобуси, или пък са много скъпи. Така е. В Будапеща също така Икарусите минават модернизация – и продължават да работят (провери в гугъл за Ikarus C60 и C80) старите икаруси са с нова визия за градове, които не могат да си позволят цялостна подмяна на автопарка. В изброените европейски столици има Метро и Трамваи. Москва и Русия държат на родното – митата за внос са високи, което стимулира купуването и търсенето на родното, а не отричането на родното и търсене на чуждото без никакво финансиране от никъде…. и все пак може и да се оправят нещата полека-лека.

  7. Големите ти познаниния в областа на автомобилната индустрия са завидни.
    За което ти свалям шапка.
    Тролея е явление в бившият соцлагер, не че имам нещо против Будапеща и Букурещ!
    Но мнението ти, колкото и да е образователно всъщност показва, че нещо трябва да се промени. Нещо което на някой не му е изгодно. Или поне не му се дават кинти за по-нови автобуси. Пушещите чавдарки и икаруси на възраст над 30 години, неможещи да развиват повече от 30 км/ч са перфектното средство за правене на пари върху гърба на гражданите.

  8. Прав, си. Нужна е промяна. Обаче не бъркай старите автобуси и развиването на висока скорост. За градска среда фактически не ти трябва висока скорост, трябва по-скоро удобство и стриктно спазване на разписанието. Останалото е до шофьор (респективно изпълнител, служител) който не може да кара и си бави курса. От там се натрупват и закъсненията. Понеже фирмите наскоро подписаха договори за 5 + 3 години (имаше новина тук) явно поне още 8 години ще има автобуси Чавдар и Икарус в нашият град.

    А сега малко извън темата. То се е видяло, че тролеи в Благоевград няма да видим – никой вече няма да хвърли толкова пари да строи КМ, стълбове и т.н. особено при този оскъден бюджет на общината. А да се надяваме, че в идните 8 години поне ще се стегне техническото състояние на автобусите – да бъдат топли, точни и изправни, да не оставят курсове. А аз силно се надявам да ги обновят. А иначе, тролеите са се оказали ефективни в Русия, в участъка между градовете Ялта и Сочи. Наскоро честваха 50 години от създаването на линията. Участъкът е между двата града и е около 100 км. Тролейбусите го вземат за 2.5 ч., но пък има много туристи. Виж в интернет Симерфопол тролейбус за повече информация.

  9. Интересен е факта, обаче, че в условията с превозвачите, общината не е заложила наличието на съчленени автобуси. Кога това ще стане ? Кога една сутрин пътниците в Благоевград няма да бъдат тъпкани като чували картофи в автобус с ~ 20 седящи места. Същите тези автобуси, са малки, и за да пътуват комфортно, вътре не трябва да има повече от 100 човека. Защо обаче се получава така, че хората са доста повече от 100 (което рефлектира върху самия автобус и спирачния му път) в повечето пъти, а така и никой не се сеща, че не би било лошо, ако се купят съчленени 18 метрови автобуси, или пък автобуси среден клас – 15 метрови, които биха поели този голям пътникопоток. До кога ще се търпи остарялата транспортна схема на града, не изменяна в последните 20 – 25 години ? За този период от време бяха построени нови сгради и жилищни комплекси, а транспорта не се променя, не изменя и разписанието му…. дали някой най-после ще вземе мерки?

  10. Въпреки че само аз и ти си пишем тук, важното е че много граждани четат. Още по-важното е самите граждани да разберат, че всичко зависи от тяхната воля. Нужно е само да я упражнят по законовите начини в общината.

    По темата, големи автобоси – трудно в благоевград. Няма как да маневрират по някой тесни улички.
    Най правилното според мен е да разкарат пушещите квадрати тип Чавдар и Икарус.
    ВАЖНОТО Е транспорта да бъде бърз и удобен.

    За да стане това – Общината може да махне тези автобуси, като заложи изисквания за годината и евростандартите. В случай, че немогат да се класират повече от един превозвач – да бъде един, но да му се упражнява регулация на цените и услугите.

    На кратко: По-добре е да имаме по-малко автобуси, но те да бъдат по-удобни и по-бързи (визирам да движат с 40-50 км/ч) отколкото 2 пъти повече авотбуси които пъплят пушейки неизгоряла нафта (а всъщност ограничаваме цигареният дим).
    На всички ни е ясно, че ако една жена ражда за 9 месеца, то 9 жени не раждат за 1 месец. Така,че многото автобуси няма да превозят пътниците по бързо и по-удобно.

  11. Прав си донякъде, но все пак, не трябва да се намалява броя на автобусите. Попринцип броя на самите автобуси не е от значение – това си е проблем на превозвача, дали например той ще обслужва една линия с 10 коли или с 40 коли. Проблемът е нгеов. Другия проблем, който вълнува всички ни – това са разписанията. В никой европейски град градските линии не се движат през 30 мин. или през 1 час например. Навсякъде се работи с гъвкави разписания – в пиковите часове има автобус по-често (6.30 – 9.00: 12.30 – 14.30: 17.30 – 20.30) а в останалите пояси автобусите са по-нарядко.

    Аз не мисля, че Благоевград е тесен за съчленени автобуси – единствената пречка е при кръстовището пред строителния техникум, но ако се премахне зелената площ (около 3 метра от нея) и едното дърво от към тротоара пред гимназията, не би имало никакъв проблем при завоя, а и не би струвало прекалено скъпо. Отделно на това, всички линии в града трябва да бъдат преизчислени и дългите линии да се закрият. Да има поне по една линия към всеки от кварталите и прилежащи села в близост до града с времепътуване при по-слабо населените райони 1 час, а при по-гъсто населените – 30 мин. Гъвкаво разписание на линия №1, намаляване на курсовете по линия №2. Възстановяване на линии №7 и №10 с интервал 1 или 2 коли на час за всяка линия в зависимост от натовареността. Изменение на маршрута на линия №10 – обиколен кръг до РУМ (по броди). Спиране на автобусна линия №5. Обособяване на линия №5А до Горно Българчево с интервал на движение през Събота на всеки час, а в делничните дни – 10 пъти в деня (средно през 2 ч.). Линия №3 се обособява като маршрут до кръговото кръстовище на ул. Джеймс Баучер, където обръща на него и се връща обратно. Интервал на движение на линия №3 – от 1 курс на час до 3 курса на час в зависимост от натовареността в съответният час. Линия №1 може да бъде направена с три курса на час + допълнителен курс за час-пик. Линия №2А до село Еленово да се измени с курс на всеки час. По възможност да се пусне обиколна линия от ЖК Еленово (ЗМК – кръгово) през Ален Мак (ул. Астра) през Струмско, от там до Покровник (или Рилци)…. с две думи: възможности много – град голям. Ако не се изпълнят последните предложения, то поне от първите няколко ще има голям ефект.

  12. краино време е в този град да се набавят хубави автобуси .срамота е е с тези стари чавдарки и икаруси /прьд,прьд…../аз лично много се изнервям като си ходя там.Има няколко дето са с автоматични скорости ,ама те са частни.Не може да пьтуваме в малкия град 30 мин-гарата- Еленово,да не говорим каква миризма и шум е в близките блокове до гаража им/базата/

  13. ССС, времепътуването не е до автобусите, а до калпавата транспортна схема на града – нещо, за което никой не си мърда пръста. Не може линии, замисляни преди 30 години да съществуват и до ден днешен. Градът е динамичен е си развива, но никой не го осъзнава!

Comments are closed.

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

Партньори

Най-доброто онлайн казино в България, представено от CasinoBulgaria10.

error: