До три милиона и половина са българите, които живеят извън границите на страната, се казва в доклада за националната сигурност. За първи път правителствен документ посочва брой българи, които са в чужбина. В това число се включват както хора с български паспорти, така и представители на историческата емиграция. Това е една от констатациите на правителството в доклада му за състоянието на националната сигурност през 2015 г. Документът, изготвен от правителствения Съвет по сигурността, бе приет в сряда от Министерския съвет по предложение на премиера Бойко Борисов.
Около 2 милиона са тези, които са български граждани сред живеещите зад граница. Близо 700 хил. души са в държави от ЕС, посочва още правителственият доклад. Българската държава не успява достатъчно добре да обхване диаспората, отчита той. Посочва се, че около 20% от българските неделни училища зад граница не са обхванати от програмите на Министерството на образованието и науката, като често това било заради липса на квалифицирани педагогически кадри или нежелание да се кандидатства с проекти, пише “24 часа”.
“Българите с придобито образование и професионален опит в чужбина са своеобразна “втора” България, чийто потенциал все още не е използван докрай”, констатира приетият от Министерския съвет доклад. И залага реализираните в чужбина българи да бъдат използвани като посланици и лобисти на страната и да помагат за развитието на бизнесотношенията и за популяризиране на българската култура.
Освен това те са оценени като интелектуален резерв за развитие на високите технологии в България. Стратегическата цел е мотивиране на младите хора да търсят професионална реализация в страната.