Над 620 000 куб. м баражи и прагове, 394 000 куб. м каменни прагчета, 600 000 куб. м клейонажи и други дребноразмерни съоръжения са изградени от започването на организирана борба срещу ерозията до наши дни.
За периода 1982-2000 г. върху 15% от горските територии е изпълнявана Национална дългосрочна програма за борба с ерозията, от която са изпълнени 60% от предвидените 542 500 ха залесявания и около 45% от мероприятията за баражно строителство. Това се казва в писмен отговор на министъра на земеделието, храните игорите Румен Порожанов до депутата от БСП Любомир Бонев във връзка с взетите мерки и контрола по изпълнението на горскостопанските планове и програми по защитата на горските територии от ерозия и порои, съобщава БГНЕС.
В отговора на министъра пише още,че в национален мащаб и по данни от горскостопанските планове, върху 262 497, 2 ха горски територии протичат ерозионни процеси, като 64 663, 9 ха са със силна степен (IV-V). Най-много са ерозиращите се площи на територията на Югозападно държавно предприятие- Благоевград и Южноцентрално държавно предприятие – Смолян.
В настоящия момент най-важни за ограничаване на ерозията са целенасочената превантивна дейност в поройните горски водосбори, подобряване състоянието на горите и увеличаване на водорегулиращата им роля, залесяване на ерозираните земи, изграждане и поддържане на техническите съоръжения.
В горскостопанските планове на държавните горски стопанства, не са предвидени за изпълнение противоерозионни мероприятия, с изключение на изграждането на баражни съоръжения.
През 2017 г. са извършени противоерозионни залесявания върху 520,7 ха. Съгласно Наредба номер 4 от 19 февруари 2013 г. за защита на горските територии срещу ерозия и порои, както и строеж на укрепителни съоръжения, ежегодно собствениците и управляващите горските територии са задължени да извършват инвентаризация за установяване състоянието на изградените едроразмерни противоерозионни съоръжения, която се представя в регионалните дирекции по горите и Изпълнителната агенция по горите, уточнява министър Порожанов.
По данни от инвентаризацията за 2017 г. състоянието на противоерозионните съоръжения е следното: в Югозападно държавно предприятие- Благоевград контролът се осъществява от 5 регионални дирекции по горите. РДГ-Благоевград – е извършил ремонт на 3 баража и предстои ремонт на още 3 баража. На територията на РДГ-София предстоиремонт на 4 баража. На територията на РДГ-Кюстендил е предвидено изграждането на 1 бараж и 1 каменен праг. На територията на РДГ-Пазарджик е утвърдено задание за изготвяне на работен проект за основен ремонт на бараж.
За Южноцентрално държавно предприятие – Смолян контролът се извършва от РДГ-Кърджали, РДГ-Смолян, РДГ-Пловдив иРДГ-Пазарджик. РДГ Кърджали извършва контрол за ремонтиране на едроразмерните противоерозионни съоръжения в Момчилград, където е извършен ремонт на 2 баража. На територията на РДГ-Смолян има 5 баража, които подлежат на ремонт. РДГ-Пазарджик – едроразмерните укрепителни съоръжения са изпълнили предназначението си – задбаражните пространства са запълнени с естествени наноси. РДГ-Пловдив – от водосбора на яз. „Климент” – бараж номер 1 има пробив в централната част и е взето решение за изграждане на нов бараж в близост до стария.