Редът за отсрочване на кредити не се е променил. 100 000 фирмии клиенти поискаха и получиха ред за отсрочване. Това заяви пред БНТ председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов.
“Правилата казват, че ще се всичко ще действа като при първата карантина. Максималният срок се увеличава на 9 месеца”, каза още той. 14% от всички кредити бяха отсрочени. Голяма част от тях ще имат затруднения и ще поискат повторно отсрочване. За тях е възможно отсрочване, но само за 3 месеца, допълни Андронов.
“Никой не е роден лош кредитополучател. Всички, които са обслужвали редовно своите кредити и са добросъвестни, трябва да бъдат подпомогнати, за да продължат напред, разкри председателят на Асоциацията на банките у нас.До 30 юни догодина хората ще могат да кандидатстват за безлихвени кредити, съобщи Петър Андронов. “Има и кредити за хора, останали без работа заради пандемията. Редът за получване е улеснен”, допълни той.
“За големите фирми кредитите стигнаха до 2 млн. лв., това са големи суми от амбициозни програми”, коментира Петър Андронов.
Банков риск няма. Уроците от голямата банкова рецесия категорично са научени, заключи Андронов