В 90% от областите у нас има населени места на частичен или пълен воден режим. Причините за това са високите температури и намаленият дебит във водоизточниците. В почти всички язовири у нас, количествата на вода, която влиза са в пъти по-малки, от количествата, която се изпуска. И така нивото на водоемите пада бързо.
Само в 5 от 28 области на страната няма населени места, които да са под някаква форма на воден режим. В общо 92 общини изпитват проблеми с редовното водоснабдяване за битови нужди. Основната причина, която се посочва са високите температури и засушаването, пише БНТ.
Засегнатите градове и села са общо 297, в тях живеят близо 400 хиляди души. Според експертите, близо 15% от населението на страната изпитва проблем с редовното и качествено водоснабдяване. Но проблемът не е само в сушата и високите температури.
Освен жегата и сушата, лошото управление на водните ресурси са сред водещите проблеми за безводието.
Друг проблем е пръснатата отговорност за водохранилищата. Четири министерства отговарят под някаква форма за водата за битови, напоителни и бизнес нужди.
Но проблемът не е само в инфраструктурата и финансирането. Близо половината от санитарно-охранителните зони не са обявени като такива.
Централната и местна власт обаче гледат към ВиК проекти и финансирането им.
България е обявявана като държава богата на водни ресурси, но ако от сметката се извади река Дунав, от която вода се ползва много малко, ситуацията се променя.
Средно с 20% са по-празни язовирите у нас днес, спрямо същия период на миналата година.