„От началото на Кампания `2025 за директни плащания до момента в област Благоевград са подадени 702 заявления с общо заявена площ от 14 000 хектара.“ Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща със земеделски производители в Благоевград. Събитието се проведе в рамките на националната информационна кампания на Министерството на земеделието и храните, която обхваща цялата страна.
Заместник-министър Капитанов подчерта, че тазгодишната кампания стартира по-рано и с по-голям бюджет. „Работим за по-силна подкрепа и повече възможности за развитие на сектора“, заяви той.
По време на срещата заместник-министърът информира стопаните, че Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ е взел решение за отпускане на финансова подкрепа на оранжерийните производители за борба с вредителите по доматите. Утвърдени са и бюджети по схемите за държавна помощ за борба с теления червей, за развъдните асоциации по програмата за родословна книга и продуктивност на животните, както и за хуманното отношение към свине и птици.
Заместник-министърът отчете и постигнатото в сферата на напояването и борбата с градушките.
Експерти от Министерството запознаха земеделските производители с актуалните промени в нормативната уредба, свързани с агроекологични ангажименти, биоземеделие и хуманно отношение към животните. Представени бяха и предстоящите приеми по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 г.
Инспектори от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ разясниха механизмите за контрол при еднодневните трудови договори и новия инструмент за социална условност. Бяха представени и основни изисквания, свързани с работното време и безопасните условия на труд.
Експерти от Българската агенция по безопасност на храните представиха информация относно мерките срещу вредителя Черна златка при овощните култури.
По-късно през деня заместник-министър Капитанов се срещна и със земеделски производители от област Перник.
На двете срещи присъстваха общо над 200 земеделски стопани.