Строителството в свлачищни райони, в които няма изградена канализация, се забранява. Това гласят промени в Закона за устройство на територията, които регионалното министерство е пуснало за обществено обсъждане. Става въпрос само за свлачища, които са регистрирани като такива, пише “Труд”. Според регистъра в България има 1850 срутищни района, но последните обилни дъждове активизираха още двайсетина.
Според промените, предлагани от ведомството на Лиляна Павлова, там, където има изградена канализация и са проведени геозащитни инженерно-геоложки и хидроложки проучвания, строителството ще се допуска. То обаче ще се разрешава само с подписа на регионалния министър, независимо че за строежите от четвърта до шеста категория, които са и най-масовите, разрешителните се издават от общините. Документът от министъра според новите текстове става неразделна част от строителното разрешително.
Много от текстовете са посветени на облекчаване на строителните процедури, а други – на премахването на Министерството на инвестиционното проектиране, което съществуваше по времето на кабинета „Орешарски“. Новост е и разрешаването на дългогодишния спор с архитектурната гилдия, която настоява да има думата при назначаването на главни архитекти на общините. Според промените в комисиите за избор на главен архитект една трета от членовете трябва да са представители на Камарата на архитектите в България и на Съюза на архитектите.