В периода 24 – 25 октомври 2024 г. в Университетския център „Бачиново“ се проведе Седмата балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“, организирана от Съюза на учените в България – клон Благоевград.
Партньори на научното събитие бяха Факултетът по педагогика, Факултетът „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“, Факултетът по изкуствата, Регионалното управление на образованието – Благоевград, Регионалното управление на образованието – Кюстендил и Съюзът на ръководителите в системата на народната просвета – Благоевград.
Форумът премина под патронажа на ректора на Югозападния университет „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин. В него взеха участие учени от Гърция, Италия, Сърбия, докторанти от Югозападния университет, както и млади изследователи от Китай.
Конференцията беше открита от доц. д-р Красимира Марулевска, председател на Съюза на учените в клон Благоевград. В словото си тя изрази увереност, че знанията, опитът и авторитетът на участниците в научното събитие ще допринесат за разкриването на важни проблеми и тенденции в сферата на научното познание.
От името на ръководството на Югозападния университет приветствие поднесе заместник-ректорът по образователните дейности – магистърски програми и продължаващо обучение доц. д-р Илия Недин. Той връчи и наградите на победителите в конкурса за най-добра публикация на млад учен за 2023 година, който беше обявен от Съюза на учените в България – клон Благоевград и Югозападния университет.
Сред официалните гости на събитието бяха деканът на Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Ваня Божилова, г-жа Мая Стойчева-Николова, началник на Районното управление на образованието в Кюстендил, проф. д-р Янка Стоименова, декан на Факултета по педагогика на Югозападния университет, деканът на Факултета по изкуствата доц. д-р Валери Пастармаджиев.
Работата на конференцията започна с пленарна сесия, в която участниците имаха възможност да слушат доклада на проф. д.н. Вяра Гюрова, посветен на образованието и (не) устойчивото развитие на човечеството, на проф. Стефано Кобелло, представител на „Европейски полюс на знанието“ (Europole), който говори за иновациите в съвременното образование, на проф. Фотини Толуди от Аристотеловия университет в Солун, както и на проф. д.п.н. Яна Рашева-Мерджанова.
Научният форум продължи в четири секции, в които учените представиха своите проучвания в областта на икономиката и туризма, изкуството, културата и медиите, хуманитарните, педагогическите, природо-матаматическите науки и други направления.
Двудневната конференция завърши със заключителна дискусия на тема „Науката, изкуството и образованието в синергията на традициите и иновациите“.
За седма поредна година научното събитие с международно участие „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“ даде възможност на учени от различни университети у нас и в чужбина да представят своите изследвания, а интересните дискусии доказаха още веднъж значимостта на конференцията като утвърден научен форум.