Знаете ли какво означава „те тука те“ на северозападен диалект? А знаете ли, че името на цар Ивайло всъщност не се споменава никъде като „Ивайло“ в писмените източници от негови съвременници?
И само за колко още много интересни неща имаме да си говорим с писателя Стоян Николов-Торлака на 16 ноември.
Той разбърка пластовете на литературата ни с дебютния си „Северозападен романь“ (2014 г.). Първата книга изцяло написана на диалект, се оказа четиво, далеч не само за хора от Северозапада. Неустоимо смешна, но и с дълбоки долни пластове, заложени под хумора. Романът се нареди на водещите места за най-търсена българска проза в продължение на месеци наред. После се превърна в трилогия след издаването на „Автономията????“(2015 г.) и „Май ше ни бъде…“(2016г.) и разви идеята на автора в три различни и идеално допълващи се книги.
И точно когато Торлака беше създал своя ниша и вярна читателска аудитория, той коренно смени жанра, скачайки в дълбокото с новата си книга „Иваил цар“ (октомври 2017). И не ни разочарова. Добрите исторически романи са рядкост, но този определено е сред тях. Едновременно достоверен и увлекателен. Разказващ историята на един от най-вдъхновяващите и загадъчни български владетели. Стъпил върху наличните исторически източници от периода и развил върху основата им вълнуващ сюжет, пълнокръвни герои и жива картина на живота по нашите земи по време на Средновековието.
Писателят гостува за първи път в Благоевград на 16 ноември от 18:30 часа.
На срещата ще присъства и художникът на корицата на „Иваил цар“ Гергана Грънчарова, която е от Благоевград.