Стартира VII Международно преброяване на белия щъркел

bql_shturkel_2

Веднъж на всеки 10 години в световен мащаб се организира Международно преброяване на белия щъркел. Това лято ще се състои 7-то издание на инициативата, която у нас се координира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

Преброяването ще се проведе до 15 юли 2015 г. и ще обхване цялата страна или общо над 5 000 населени места. С помощта на доброволци ще бъдат обиколени всички щъркелови гнезда и ще бъдат преброени възрастните птици и техните малки. Ще бъде събрана информация за местонахождението на гнездата, за гнезда, които по различни причини не са били заети тази година и ще бъдат набелязани застрашените гнезда, които в последствие ще бъдат обезопасени с помощта на съответните институции.

Преброяването на белия щъркел се организира от 1930 г. насам, като се прави веднъж на всяко десетилетие и в него участват над 40 държави. Щъркелът е една от птиците, които живеят най-близо до хората и е чувствителен индикатор за състоянието на околната среда. Там където има повече бели щъркели, има повече и по-чисти влажни зони и земеделската земя е с по-малко пестициди.

Преброяването се организира в две поредни лета. Седмото издание започна през лятото на 2014 г. и продължава това лято – от средата на юни до средата на юли. В него ще се включат екипи от над 150 доброволци, координирани от БДЗП, както и представители на Изпълнителната агенция по околна среда към МОСВ, която също е партньор на инициативата.

За първи път Международното преброяване на щъркела е отворено и за широко гражданско участие. С развитието и достъпа до модерните мобилни технологии, всеки от нас може да стане част от подобни големи научни изследвания. Този метод за участие на обикновените хора в събирането на научни данни се нарича citizen science и се тества за първи път в България.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: