Истински апокалипсис очаква българският бизнес и потребителите през тази зима, прогнозират експерти пред “Труд”. Предприятия и хотели все още се надяват на чудо, което да спре ръста на цените на синьото гориво и да ги върне в размер, който е поносим за най-енергоемките сектори. При цени на газа от над 200-250 лева за мегаватчас индустрията ще спре работа, тъй като производството ще стане неизгодно, обясниха предприемачи. Според председателя на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов дори августовската цена от 287,89 лева за мегаватчас е причина бизнесът да вдигне бялото знаме и “да върви към гробищата”.
Само половината от предприятията, които работят на газ могат да преминат на алтернативно гориво и то не всички вкупом, обясни служебният министър на икономиката Никола Стоянов. В момента 74 на сто от всички предприятия ползват именно синьото гориво, уточни той. Торовите, химическите заводи и предприятията от стъкларската промишленост са сред най-големите потребители на газ в страната.
Заради скъпия газ и рекордните цени на електроенергията на бизнеса обаче е на път да бъде съсипана и една друга индустрия, за която никой не говори – туристическата. Но трябва да се има предвид, че през годините именно приходите от туризма се дължи от 10 до 15 на сто от БВП на страната.
Зимният сезон е под въпрос, а част от хотелите, особено специализираните в предлагане на спа услуги, обмислят възможността въобще да не приемат туристи през тази зима, обясниха за “Труд” представители на сектора, които пожелаха да останат анонимни. Причината – увеличението на разходите за електроенергия между 7 и 8 пъти. “Хотелът ни се отоплява както на газ, така и на ток”, обясни управител на място за настаняване в Банско. “Само затоплянето на стаите и басейните, което е задължително за зимен хотел през този сезон би ни струвало в пъти повече от предходната зима. За да покрием тези нови сметки в едно с цялостния ръст на инфлацията трябва да предложим на пазара абсолютно неконкурентни и невъзможни цени от сорта на поне 500 лева за нощувка със закуска. Кой би дошъл на ски при тези условия? Затова, въпреки че през цялото лято хотелът е пълен и има огромен интерес към зимни пакети, ние още не сме калкулирали цени и се чудим дали въобще да отваряме”, обясни представителят на бранша. Той допълни, че в подобна ситуация са повечето хотели в зимните ни курорти Банско, Боровец и Пампорово, а сезонът се очертава изключително труден, на ръба на невъзможното.
Още през миналата зима част от хотелите в зимните ни курорти предпочетоха въобще да не приемат туристи. От бизнеса изчакват да видят ще има ли предвидени компенсации, както и какви ще са цените на електроенергията и на газа за бизнеса.
Само в Банско в специализираните сайтове на имоти се продават над 60 хотела в курорта, като повечето са по-малки, семейни или части от апартхотели, като цените започват от 280 000 евро. За големите комплекси с РЗП от над 10 000 кв. м цената е по договаряне. Реално почти няма колега, който би отказал добра оферта в момента, предвид трудностите в бизнеса през последните години заради пандемията от Ковид-19, войната в Украйна и рекордните цени на тока и газа, категоричен бе представител на гилдията пред “Труд”. Хотели в Боровец с РЗП от над 4000 кв. м. в сайтовете за имоти се предлагат срещу около 3 млн. евро, а тези с РЗП от около 10 000 квадрата – срещу 4,5 млн. евро.
Зимата ще е не по-малко тежка не само за бизнеса, но и за потребителите. След като видяха изравнителните си сметки за парно масово софиянци планират да се откажат от услугите на “Топлофикация- София”, още повече че цената на парното през тази зима ще са с 40 на сто по-висока спрямо предходната. При отлива на абонати сметките за топла вода и парно на тези, които останат потребители ще се увеличат и повече, тъй като разходите ще се разпределят между апартаментите, решили все пак да ползват тръбите. В същото време цената на парното е изчислявана при цени на газа от 120 лева за мегаватчас, а вече е тройна, като прогнозите са, че ще расте и още.