Скоростната кутия на автомобила осигурява използването на оптималния режим на работа на двигателя при движение в различни условия.
За безударното или т.нар. плавно превключване на предавките в скоростната кутия на автомобилния двигател се използват детайли, известни като синхронизатори. Тяхната функция е да изравнят периферната скорост на предавката и съединителя. Ако техните скорости не са еднакви, съединителят може да заблокира предавките, което ще доведе до възникването на сериозни проблеми в двигателя.
Синхронизторите за двигатели са специални устройства, които не позволяват на съединителя да премине от една предавка на друга, докато скоростите им не се изравнят.
Най-обикновеният вид конусен синхронизатор за двигател представлява сам по себе си бронзов заключващ пръстен, разположен на вала между зъбчатия венец на предавката и съединителя. Пръстенът има вътрешна конусна повърхност, обърната по посока на предавката, и зъбчат венец, обърнат по посока на съединителя. Материалът, от който е изработен конусният синхронизатор се отличава с голяма издържливост на износване и висок коефициент на триене. Принципът на работа на синхронизаторите за двигатели е, че при извършване на движение на съединителя по вала съответно се извършва движение на заключващия пръстен в същата посока.
В миналото синхронизатори за двигатели се използвали само при високите предавки – само втора и трета предавка. Поради тази причина през повечето време, докато се намирал зад волана шофьорът се стараел да кара на синхронизираните високи предавки, като преминавал на останалите несинхронизирани само при крайна необходимост.
В почти всички съвременни леки коли обаче като минимално изискване са синхронизирани всички предавки за преден ход, а при голяма част от тях са синхронизирани и предавките за заден ход. Използването на модерни многоконусни синхронизатори за двигатели позволяват да се повиши ефективността на процеса на синхронизация.
Характерно за синхронизаторите за двигатели е, че те могат да се разполагат на който и да е от валовете на скоростната кутия или дори на няколко вала едновременно. Така например, синхронизаторите за I и II предавка могат да се разположат на входящия вал на скоростната кутия, а синхронизаторите за III и IV предавка – на междинния вал.