Строителните дейности по проект на Община Разлог за реставрация и консервация на двете стари бани в село Баня започнаха. Иван Гюров зам. – кмет по икономически и правни въпроси, съвместно с Ваня Илиева ръководител на проекта обходиха обектите по проекта и защитиха своята категорична позиция за голямaта роля и значение на известните като римската и турските бани за регионалния туристически пазар.
Строителните дейности са в начална фаза. В момента се разчиства околното пространство около баните, внимателно се разкрива фасадите на баните. Поради липса на възможност до момента двата обекта не са проучвани, коментира Иван Гюров. Екипът от реставратори и консерватори са на мнение, че след като се направят разкривките ще излязат допълнително дадености, които трябва да се отчетат, за да се направи и постигне по-автентично възстановяване на римската и турски бани.
Интерес за целия екип предизвиква работата по обекти, които са изключително ценни и интересни заради градежите. „Куполът на турската баня е зидан. Няма много запазените обекти в България с подобен купол.”, категорични са експертите. Ценна е вътрешната облицовките на баните, която представлява замазка от червен римски хоросан, както и съществуващите оригинални елементи. Самият факт, че след толкова години куполите, а и самите бани са запазени говори за високо качество на строителството. Интересът на реставраторите и консерваторите е събуден и от прецизния начин на захранване с топла минерална вода на бани. Предизвикателство е да се съхрани това захранване, защото всичко в действащия си вид е интересно и оригинално.
Старата баня, известна като римската е построена в характерен римски стил. През 1735 г. е извършен ремонт на банята, при който строителят – дарител – майстор Захо – построява допълнителни подпорни колони от външната страна на банята. Банята се е ползвала за хигиенни нужди до 70-те години на 20-ти век. Застроената й площ е 73,2 кв. м.
Предстои изграждане на електрическа инсталация, канализация и водопровод. Предстоят и редица архитектурни дейности, като почистване и частични демонтажи, укрепване, реконструкция и конструктивни дейности – демонтажни работи, каменни зидарии по фасади, кофражни, армировъчни и бетонови работи, изолации, изграждане на стоманени конструкции. Паралелно ще протича и оформянето и благоустрояването на околното пространство и озеленяване, което представлява част от социализирането на паметника.
Турска баня е разположена в североизточния край на село Баня. Турската баня е характерен представител на типа куполна сграда с тухлен купол върху квадратна каменна основа. За нея се предвижда конструктивно изследване здравината на основите и общия градеж, архитектурни дейности, оформяне интериора на банята по аналогия (включително реконструкция и реставрация на басейна и елементи от интериора, както и реставрация на оригиналните отвори); външни и вътрешни електрически инсталации, външна ВиК инсталация, благоустрояване и озеленяване на околното пространство.
Снимки: Община Разлог