На 31 юли ще бъде пусната в експлоатация най-късата отсечка от 15 км на автомагистрала „Струма” между Сандански и Кулата, съобщи за „Монитор” шефът на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров.
По думите му пускът е изтеглен с ден напред за да могат хората в следващия съботен ден да пътуват по бързо към плажовете на Бяло море в Гърция. Той поясни, че това се прави по настояване на премиера Бойко Борисов. Шефът на пътното ведомство увери, че няма проблеми с довършването на отсечката и събитията в южната ни съседка не влияят на работата на гръцката фирма строител.
Изграждането на най-късата отсечка от „Струма” доскоро бе съпроводена с много проблеми. То тръгна през април 2012 г. Срокът за изпълнение на договора бе 23 месеца, като през април 2014 г. той беше удължен с около 4 месеца. Преди края на миналата година това бе направено още веднъж. Така изпълнението на проекта се проточи над 3 години. Строителството на лот 4 на „Струма” бе забавено от грешки в проекта, който бе даден на строителя. Това наложи да се правят и допълнителни отчуждения на имоти. От друга страна проблеми създаваха и претенциите на гръцката фирма „Актор”. Тя спечели търга за строителството с най-ниска цена и след това започнаха претенциите за доплащания, които през 2014 г. стигнаха 38 млн. лв.
Досега за довършването на тази отсечка от страна на възложителя АПИ са платени 39,3 млн. лв. От тях около 31,8 милиона на главния изпълнител на проекта и над 7,4 млн. на 2 фирми подизпълнители, сочат данни от сайта на пътното ведомство. Сега се работи непрекъснато по 24-часа и на обекта са ангажирани над 400 човека. На цялото трасе са положени над 100 000 куб. м от най-долния пласт на конструкцията – несортиран трошен камък. В началото на месеца започна полагането на последните два пласта асфалт – биндер и износващ пласт сплитмастик.
На другия строящ се лот 2 на „Струма” (между Дупница и Благоевград) изграждането върви по график. До края на миналия месец за строителството са платени 190,1 млн. лв. Отсечката се планира за бъде пусната за движение през есента. Довършването на двата лота се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет чрез Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г.
Междувременно стана известно, че отсечката Шумен – Белокопитово от АМ „Хемус“ и най-големият пътен възел у нас Белокопитово ще бъдат въведени в експлоатация предсрочно в средата на юли. След това от 1 септември ще започне ремонт на магистралата в участък с дължина от 30 км между Варна и Шумен.