Над 1000 души се събраха днес на протест пред сградата на Народното събрание в София. Хора от Банско, Сапарева баня, Самоков, Смолян, Дупница, Добринище и Разлог скандираха повече от час на минусовите температури в столицата.
„Ние трябва да решим, ще развиваме ли конкурентноспособен зимен туризъм или ще превърнем планините в резервати. Ако ще ги превръщаме в резервати, тогава държавата да има грижата да осигури работни места с прилични доходи на хората от планинските региони. Ние осъждаме псевдоеколозите, които превърнаха защитата на природата в доходоносен личен бизнес и упражняват екологичен рекет” – каза Филип Цанов, председател на Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите” в началото на митинга.
От години наред едни и същи еколози шантажират цяла България с измислени еко протести за измислени екопроблеми и искат да докажат на обществото, че ако се построят 20 нови лифта у нас и се трасират 100 км писти, ще настъпи екологична катастрофа. Истината е, че сега съществуващите, както и бъдещите проекти представляват едва 0.003% горски територии. Дилемата е дали на горска територия от 0.003% да се реализират инвестиционни проекти за развитие на зимния туризъм, осигуряване на нови работни места и препитание за хората, живеещи там?
„Депутатите, които не подкрепят текстовете за промените в Закона за горите, касаещи развитието на зимния и ски туризъм, създаването на нови работни места и достоен живот за жителите на прилежащите курорти, след точно година няма да са добре дошли в нашите региони”, допълни в изказването си Филип Цанов.
Припомняме, че дотук се стигна, защото през април миналата година влезе сила в Закон за горите, който не само не насърчи развитието на зимния туризъм, но буквално срина плановете за развитие на общините от планинските региони. В началото на тази година правителството одобри законопроект за изменение на Закона на горите, който беше подложен на обществено обсъждане. Тогава стана ясно, че текстове, които блокират създаването на линейни съоръжения в горските територии са предложени от коалиция
„За да остане природа в България”, известна на обществото с прокламиране на ограничаване на икономическото развитие на България за сметка на неясни цели в опазването на българската природа. Тази коалиция последователно демонизира почти всички български индустрии, като ги обяви за унищожители на българската природа. Хората от планинските региони, които се събраха днес, казаха „НЕ” на това безотговорно поведение и клеветене. Същите тези хора съставляват и малката група, която час по час клевети страната ни в Брюксел и лобира за налагане санкции в огромни парични размери.
Димчо Петров, говорител на сомоковската общност заяви: „ Обявяваме се против и осъждаме действията на самозвани екоактивисти , които години наред действат за принудителното ограничаване на икономическото развитие на нашите региони, а „загрижеността” им за хората се свежда само до насаждане на страх от използването на природните ресурси и до повече защитени зони. С това те ловко уреждат техните собствени интереси, свързани с осигуряване на повече работа за тях, но не и нашите и на цялото общество. България се нуждае от национална стратегия за развитие на планинския туристически продукт, в която компетентно да бъдат оценени потенциалните възможности, къде може да се развива линейна инфраструктура в планините, която по никакъв начин не вреди на природата. На всички хора, искаме да кажем, че ние сме най-загрижени за нашите планини и гори, защото живеем там. Настояваме българските депутати да се вслушат в нашите думи и да гласуват по съвест измененията в Закона за горите”.
Кметът на Сапарева баня Сашо Иванов отправи много въпроси към българските депутати и каза: „Ние от Сапарева баня бихме искали и имаме волята да направим нашия регион по-добро място за живот. Имаме уникални естествени дадености, които не можем да развиваме, защото досега законодателят не ни е подкрепял. Всички държави в света използват естествените си дадености за развитие на туризъм и други икономически сектори, а България не ги използва. Ние питаме ЗАЩО? Защо изобщо се е създала нормативна уредба, която спира развитието на туризма в планинските български региони и ги прави неатрактивни за инвестиции? Защо в България е така, а в другите страни не е така? Ние бихме искали да знаем защо българските депутати не са загрижени за създаването на законодателство за туризма, което работи и в интерес на хората, и на природата.”
Обществените настроения в Банско изрази кметът Георги Икономов: „Нашите местни общности категорично подкрепят предложения законопроект за изменение на Закона за горите. Той създава възможности и други планински региони да развиват зимен туризъм, а това е добре, защото конкуренцията винаги е нещо полезно за пазара. Банско има признат авторитет на зимна столица на Балканите, имахме шанса първи да изградим модерна ски инфраструктура. Сега трябва да работим много и иновативно за да защитим тези позиции, да подобряваме имиджа си, продуктите и услугите. Но България има предпоставките и ресурсите да стане дестинация номер 1 на балканския зимен пазар и да заеме челни позиции в други регионални пазари. Ние смятаме, че това трябва да е една от главните цели в развитието на туризма в новата стратегия България 2020. Очакваме законотворците да създават добра нормативна база, за да реализираме тази постижима цел и да се задържим на върхови пазарни позиции, колкото може по-дълго.”
Всички говорители призоваха българските депутати да се вслушат в техния глас и да гласуват по съвест измененията в Закона за горите, които дават шанс за развитие на планинските региони и за по-добър живот на хората. Митингът завърши с бурно скандиране: „Никой не е по-голям от хляба на хората”.
Снимки: Коалиция „Природата за хората и регионите”