Полицията с препоръки за безопасно движение по пътищата през Великденските празници

През празничните и почивните дни се активизира движението на всички участници в движението по пътищата. Често по улиците в населените места забързани пешеходци забравят, че не са сами на пътя, че има пешеходни пътеки, подлези или надлези и пресичат неправилно, нерядко и без да се огледат. Отчитат се все повече случаи, при които пешеходците със слушалки на ушите и вгледани в моблните си телефони или други мобилни устройства се изолират от околния свят и с поведението си предизвикват рискови ситуации за инциденти на пътя.

Водачите на превозни средства бързат да стигнат до набелязаната цел, като забравят, че цялото семейство е в автомобила и с безразсъдното си, нетърпеливо и нетолерантно отношение подлагат на опасност не само своя живот и този на близките си, а така също и на други участници в движението по пътищата, с които може да попаднат в сблъсък.
Все по-често по автомагистралите се движат велосипедисти, без да имат това право.
Образуването на колони и задръствания на изходните и входните артерии на големите населени места и на граничните контролно-пропускателни пунктове са обичайно явление през последните години.

Дългото чакане изнервя водачи, пътници, служители на различните обслужващи администрации.
След зимата обработването на улиците и пътищата с различни препарати срещу лед и сняг на пътните платна са се появили нови повреди и неравности. Компромисите, които правим заради празничното настроение, не бива да ни превръщан в опасни към самите себе си. За предпазване от попадане в риск от пътнотранспортни произшествия отдел „Пътна полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“ препоръчва:

ЗА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО
Провери спирачките, маслото, гумите и светлините.
Провери чистачките и зареди резервоарчето с препарат.
Не бързай да сменяш зимните гуми с летни.
Ако превозното средство е неизправно, намери друг автомобил или пътувай с влак или с автобус.
Зареди повече гориво в случай, че се наложи да пътуваш дълго и бавно.
Вземи документите на автомобила и полицата за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите.

ПЛ А Н И РА Й ПЪТУВАНЕТО

Планирай отрано пътуването. Използвай светлата част па деня за придвижване. Тръгни по-рано. Преди шофирането почини добре. Не пий алкохол поне 8 часа преди пътуването. Въздържай се от обилно нахранване, преди да седнеш зад волана. Така ще избегнеш сънливостта и забавенитe реакции. Зад волана по дългия маршрут нека е най-опитният водач. Не си определяй час на пристигане. Това води ди притеснение при закъснение и до рисково управление с превишена скорост и неправилни маневри.

Карай с разумна и съобразена скорост. Помни, че в населените места се движат много пешеходци, някои от тях в нетрезво състояние. В близост до пътя има и много деца. Поставяй предпазния колани и настоявай всички пътници в автомобила да направят това. Запомни, че и ти като шофьор носиш отговорност пътниците да са е поставени колани. Не превозвай детето си без обезопасителна система (седалка или столче). Ползването им е задължително съгласно Закона за движението по пътищата.

БЪДИ СПОКОКОЕН В ЗАДРЪСТВАНЕ
– Не прави опити за изпреварване, защото няма да се придвижиш много напред.

– Движи се със скоростта на колоната и на по-голяма дистанция.

– При движение зад товарни автомобили и интензивно насрещно движение не губи търпение и не започвай изпреварване. По-добре спри, почини и продължи отново.

– При интензивно градско движение и образували се колони не предизвиквай задръстване, навлизайки в кръстовището при зелен сигнал на светофара.

– Ако си в задръстване, запази спокойствие, бъди търпелив.

– При образувана колона па автомагистрала не заемай аварийната лента за да има достъп за линейки и автомобили на полицията и пътните органи.

– Ако попаднеш в неподвижна колона в тунел, изгаси двигателя, затвори плътно прозорците и остани в автомобила.

– Спазвай точно указанията на контролните органи.

БЕЗОПАСНИ ПРАЗНИЦИ

– Изберете кой ще шофира, ако ще празнувате навън и ще сте с кола.
– Не прави компромис със себе си и близките си и не предоставяй управлението на автомобила на неправоспособни и/или на употребили алкохол или наркотици хора.
– Прибери ключовете за колата или мотоциклета на сигурно място, ако има опасност неправоспособният ти син или дъщеря да го подкарат без разрешение.
– Възпрепятствай управление на моторни превозни средства от неправоспособни.
– Не допускай шофьорът на колата, в която се движиш, да превишава скоростта и да извършва рискови изпреварвания, защото при злополука потърпевш ще бъдеш и ти.

ЗА ОПАСНИТЕ УСЛОВИЯ НА ПЪТЯ

– След зимата по пътищата има неравности и дупки, банкетите са изровени. Голяма е опасността от повреди по ходовата част на превозното средство; висок е и рискът от пътни инциденти.

– Движи се със съобразена с пътните условия скорост. Криволиченето за избягване на неравностите е опасно не само за теб.

– Бъди особено предпазлив при шофиране по време на или след сняг или дъжд, неравностите на пътя са „замаскирани”, пълни са с вода, или са трудно забележими.

– На много места пътната маркировка е заличена и това затруднява ориентацията в тъмното. Увеличи дистанцията, движи се със скорост, позволяваща спиране в зоната на видимостта.

– Ако на платното забележиш пешеходец в нетрезво или неадекватно състояние, спри и го изведи на безопасно място.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: