Битката срещу неизгодните винетки за гражданите е спечелена наполовина, след като парламентът прие окончателно въвеждането на тримесечни и годишни стикери за платена пътна такса с валидност от датата на покупката. Така се въвеждат и т.нар. сезонни винетки, които ще могат да се плащат например само за лятото и ще са много по-удобни за туристите и за хората, които ползват автомобила си на дълъг път няколко месеца в годината. По-изгодните условия обаче ще влязат в сила от началото на 2018 г.
Според поредните промени в Закона за движението по пътищата 12-месечните стикери вече няма да важат само за календарната година плюс още 31 дни до края на януари на следващата година, а от датата, на която са купени, до същата дата на следващата година. Същото ще важи и за 3-месечните винетки. Каква ще бъде цената им предстои да се определи, като това ще трябва да направи следващото правителство, пише в. “Сега”.
За сметка на това се въвежда плащането на компенсаторна такса за шофьорите, които карат без винетка. Размерът й ще бъде определен от Министерския съвет според класа на автомобила. Санкцията трябва да се плати в рамките на 24 часа, за да може шофьорът да продължи пътуването си или да напусне страната. Идеята беше прокарана от депутати от ГЕРБ по настояване на регионалния министър в оставка Лиляна Павлова. Мярката е насочена основно срещу транзитно преминаващите коли, които масово пътували без стикер или пък го поставят с фолио, така че да се ползва от друг автомобил.
За разлика от новите видове винетки, тази компенсаторна такса влиза в сила веднага след обнародването на промените в закона в “Държавен вестник”. Според министър Павлова размерът на таксата, която е различна от глобата от 300 лв. за движение без винетка, ще е между 100 и 200 лева. Вчера тя обясни във Варна, че компенсаторна такса ще се налага за шофиране без закупен винетен стикер, със закупен, но незалепен стикер, или с месечна винетка за предишен месец, която е предавана от едно на друго превозно средство. Павлова допълни, че новите винетки ще влязат в сила чак догодина, защото сегашните, за 2017 г., които са със статут на ценна книга, вече са отпечатани и са в продажба.
По отношение на промяната за валидност на годишната винетка от дата до дата министърът обясни, че целта била тя да влезе в сила заедно с въвеждането на електронните винетки. “Затова се надяваме процедурата за тол системата да продължи въпреки обжалванията и да се въведе възможно най-скоро”, заяви Павлова. Тя ще настоява и служебното правителство, и следващите правителства да довършат процедурата и максимално бързо да се внедри новият смесен по-справедлив модел. Процедурата за тол системата буксува повече от 9 месеца заради непрекъснати обжалвания и съмнения за нагласени условия. Преди дни за пореден път, засега до юни, бе удължен и срокът, в който трябва да се приемат наредбите за въвеждането на системата. Мотивът е, че тези наредби трябва да бъдат съобразени с условията на бъдещия победител в търга. От регионалното министерство и пътната агенция се надяваха с новите правила приходите от пътни такси да надхвърлят 1 млрд. лв. Сега се събират около 300 млн. лв. годишно.