До края на тази година трябва да влезе в сила персоналният електронен код за всеки българин. Така ще заработи и цялата нова здравна система, обяви в Русе здравният мминистър д-р Петър Москов.
Той обясни, че чрез персоналния електронен код всеки един пациент ще може да контролира разходите, които се правят за негово лечение. „Тези, които искат да ме съдят за използването на пръстовите отпечатъци са различни лобисти на определени интереси, не искам да ги коментирам. Когато говорим за идентификатор и за създаване на електронен код на всяко едно здравно осигурено лице, всъщност става дума за създаването и осигуряването на възможността на всеки един пациент да може да контролира начина по който се харчат неговите пари от НЗОК. Така той ще може с физическото си присъствие, да разреши на неговата каса да заплати на неговия лекар, нещо, изписано от негово име”, заяви Петър Москов, цитиран от „24 часа”.
„Това е техническо решение, избрано от касата, за да ни гарантира като пациенти, че парите се харчат адекватно и съобразено с волята на пациента! НЗОК е избрала най-сигурния за българите и за нея механизъм за контрол”, отсече Москов. „Цялата тази система, включваща електронното досие, електронно направление, електронна рецепта, тръгва от това, всеки да има свой уникален собствен ключ към нея. Въвеждането му води до разкриване на други две позиции, които в момента са в процес на обявяване на процедури. Съответните фирми ще се постараят да изработят софтуера до края на годината, така че системата да може да стартира”, заключи Москов.
Въвеждането на Националната здравна карта няма да доведе до затварянето на нито едно лечебно заведение в областите Русе, Разград и Търговище, каза още а днес в Русе здравният министър Петър Москов. Заедно със своя заместник Ваньо Шарков и екипа си той представи проекта на Национална здравна карта пред директори на болници и представители на местната власт от трите региона.
В момента лекарите масово изписват огромно количество медикаменти от най-скъпия клас, вместо медикамента, който е максимално реимбурсиран от касата или изисква минимално доплащане от пациента, допълни Москов.
Москов съобщи, че утре ще подпише предложение до Съвета по цени и реимбурсиране, с което цените на основните медикаменти за кардиологични заболявания да се реимбурсират на 100 процента от Здравната каса.
Министърът коментира проекта за промяна в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ и частта й, свързана с лекарствата. Идеята е да се изписва медикаментът чрез името на основното вещество в него, а не с търговското му наименование. „Ние казваме на българските пациенти единствено и само това – ние не отнемаме правото на вашия лекар да ви предпише точно определен медикамент, произведен от точно определена фирма. Но не му даваме задължението да ви изпише точно този медикамент. Т.е. когато говорим за пет медикамента в една и съща група, които съдържат едно и също активно вещество, в една и съща концентрация, лекуват по един и същи начин, въпросът е дали конкретното лекарство, което е изписано, води до това вие да извадите пари от джоба си или не. Има ли медикаменти, които касата реимбурсира на 100 процента от същата тази група, а ваш е изборът дали изберете най-скъпия медикамент. Но касата ви гарантира това нещо и иска да е сигурна, че по немедицински причини някой няма задължително да ви изпише друг медикамент“, каза Москов.