Денят на Св. Дух е празник на симитлийското село Железница. Днес е най-големият празник – откриха и църква в селото. Областният управител Муса Палев сподели празника с жителите на Железница. Епископ от клира на Неврокопския Митрополит Натанаил отслужи празничен водосвет в новата църква в село Железница.
Първа копка на църквата „Света Троица” дядо Натанаил направил през 2004 година. От тогава до днес, десетки миряни са дали своя дан за изграждането на божия храм – дарения, доброволен труд. Градежът на църквата струва над 300 000 лева. Но парите не са достатъчни, казват местните и много хвалят кметът на селото Христо Стоянов, затова, че през последните години буквално „преместил” канцеларията си от кметството на строителната площадка на църквата в парка.
„За нов храм трябва вяра на първо място. Но трябва и много голямо желание, любов не само към черквата, към всички хора, към миряните. Когато всичките тези неща ги има е нормално да се строят и черкви. В това отношение нашата община е първенец, знаете, не само в региона, а и в страната. А и Железница беше единственото село, в което нямаше църква. Бяхме длъжници на хората в това отношение”, казва кметът на общината Апостол Апостолов.
„Това е храм, направен с ръце и със сърца на хората. С много труд, с много желание, с помощта на много дарители, на кмета на общината”, допълва директорът на Дирекция “Вероизповедания” към Министерски съвет Емил Велинов. Необходимо е още да бъде завършен иконостаса и изографисан купола, за което държавата ще помогне, както е помагала и до сега, с каквото и с колкото може, допълни Велинов.
Празникът с местните сподели областният управител Муса Палев. Губернаторът прекрачи прага на православния храм и присъства на водосвета, отслужен от епископ Серафим.
Празникът в Железница продължи с пъстра програма на самодейните състави и курбан за здраве.
Досега село Железница бе единственото в симитлийска община без камбанен звън. Въпреки, че историята на селото датира още от средновековието. Легендите разказват, че минералните извори в Симитли са били в село Железница. Когато турците са се заселвали в България те са търсели места с минерални извори. Тук в Железница е имало минерални извори. За да не се заселват турци в селото им, местните запушвали с руно вълна изворите. И водата се „преместила” в Симитли. Селището е възникнало високо в планината, землището на днешното Горна Железница, където има голям, хубав храм. Но с годините местните изместили къщите си в долината край река Струма и така останали без храм.