Към момента в страната работят 22 300 сестри, като 32% от тях са на възраст над 65 години. В детски градини, ясли и училища работят около 7500 медицински сестри. 42% от тях са пенсионери, а средната възраст на останалите е 58 години. В много общини трудно успяват да намерят сестри за яслените групи. Затова от здравното министерство предлагат освен сестри и акушерки в детските градини и ясли да могат да работят фелдшери и лекарски асистенти, информира БНТ.
Заплатите на сестрите в училищното и детско здравеопазване зависят от общинските власти.
В Столичните яслени групи не достигат над 100 медицински сестри. От общината искат здравното министерство да разреши и педагози да се грижат за децата до 3-годишна възраст.
От здравното министерство предлагат в яслите и детските градини да могат да работят фелдшери и лекарски асистенти.
У нас фелдшерите са около 1900. Средната им възраст е 59 години. Лекарските асистенти са само 61 и са на средна възраст 33 години.
“Друг е въпросът къде ще бъдат те по-полезни за обществото. В яслите или в спешната помощ. Там също има критичен недостиг”, коментира Милка Василева – председател на БАПЗГ.
Дали фелдшерите ще могат да работят в яслите? Решението на здравното министерство се очаква след края на общественото обсъждане, което приключва на 7 май.