24 години от обявяването на Национален парк „Рила“ за защитена територия ще отбележи Дирекция „Национален парк Рила”. Честването ще започне с Дни на Национален парк „Рила“ под надслов „Заедно сред природата на Рила“ в дните 22-24 февруари от 10 до 16 ч. в заседателната зала на Регионалния исторически музей в Благоевград. Експерти от Дирекцията на парка и музейни специалисти от отдел „Природа“ ще покажат презентации, образователни и тематични занимания и еко игри за защитената територия.
На 24 февруари от 11, 30 часа директорът на Национален парк „Рила“, Красимир Андонов ще обяви в Регионалния исторически музей ІІІ-я Национален ученически конкурс на тема „Национален парк „Рила” – познат и непознат“ и изложба от детски рисунки. Предвидена е и премиерна прожекция на филма „Национален парк „Рила”, докоснат от боговете”.
„Рила” е най-големият от трите национални парка в България, разположен на площ от 81 046 хектара и е една от най-големите защитени територии в Европа. Паркът е защитен природен обект от втора категория по класификацията на Световния съюз за защита на природата (IUCN), включен в Списъка на ООН на националните паркове и еквивалентните на тях резервати. В него попадат 4 резервата – „Парангалица”, „Централен Рилски резерват”, „Ибър” и „Скакавица”. В центъра на парка се намира връх Мусала – 2925 м. Тук има над 100 върха с надморска височина над 2000 м и над 120 ледникови езера. От парка водят началото си три от най-пълноводните и дълги реки на Балканския полуостров – Искър, Марица и Места.
В границите на парка са описани 1400 висши растения, някои от които са от първостепенно биологично и научно значение. От тях защитените от закона са 51 вида, а 13 са включени в Европейския списък на редките, застрашени и ендемични растения. В Червената книга на България са вписани като застрашени и редки 98 вида. Сред рилските растения има 57 ендемични – 36 балкански, 18 български и 3 локални, които се срещат само в Рила – рилска иглика, рилски ревен и павловско шапиче.
Фауната на НП „Рила” е представена със 178 вида гръбначни животни, много от които с национално, европейско и световно значение – дива коза, кафява мечка, златка, скален орел, лалугер и с над 2900 вида безгръбначни.