Нови ограничения за плащане в брой може да бъдат въведени по настояване на Брюксел като мярка срещу прането на пари и финансирането на тероризма. От 1 януари 2016 г. таванът за плащане в брой в България беше намален от 15 хил. лв. на 10 хил. лв. Но на заседанието на Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) в края на миналата седмица в Брюксел са обсъдени допълнителни мерки за проследяване на парите.
От българска страна на заседанието участва министърът на финансите Владислав Горанов. След срещата ЕКОФИН излезе с позиция, в която призовава Европейската комисия да проучи необходимостта от ограничения върху плащанията над определени прагове. Освен това ЕК ще трябва да се ангажира с Европейската централна банка да обсъдят мерки по отношение на банкнотите с голям номинал като например 500 евро. Причината е, че банкнотата от 500 евро рядко се използва в ежедневния оборот. Но с нея лесно може да се пренасят незаконно големи суми в брой, пише “Стандарт”.
ЕКОФИН настоява и за законодателни промени, с които да се въведат мерки за виртуалните валути, предплатените инструменти, незаконното движение на пари както и за засилване на достъпа на звената за финансово разузнаване (ЗФР) до банковата информация и до данни от платежните системи. Виртуалните валути, най-популярната от които е “биткойн”, не могат да бъдат проследени и затова понякога се използват за финансиране на незаконни дейности.
ЕКОФИН иска да се премахнат и пречките за по-ефективно сътрудничество между звената за финансово разузнаване на отделните страни. ЕКОФИН призовава за създаване с помощта на ЕК най-късно до 1 май 2016 г. на ЕС платформа, където страните членки да споделят на доброволна основа публично достъпна информация за лица и групи, за които са наложили замразяване на активите им като мярка срещу финансирането на тероризма. ЕКОФИН настоява и за подобряване на борбата срещу незаконната търговия с културни ценности и призовава ЕК да предложи законодателни мерки по този въпрос възможно най-скоро.