Музей на кукера ще отвори врати в община Симитли до края на тази година. Все още се търси най-подходящото помещение. Не е изключено то да бъде в село Крупник, където се тачи тази традиция от малки и големи, а не в града. Ще бъдат подредени най-различни кожени костюми, чанове, сурати и други атрибути, характерни за маскираните мъже в региона, пише „Стандарт“.
Ще се назначи на работа човек, който е специалист в тази област, защото ще трябва да полага ежедневни грижи за експонатите в музея. На по-късен етап се предвижда общината да кандидатства по европейски проект, за да се построи голям и модерен музей. Той ще бъде пътуващ и всички изложени в него вещи ще бъдат представяни в различни градове на страната, а и зад граница.
Ще се експонират сечива и уреди – стан, рало, хурка, маша, които ползват в своите представяния маскираните мъже, жени и деца от региона. Целта е да се покаже на посетителите красотата на тази отколешна традиция по нашите земи.
С новата придобивка ще се привлекат наши и чужди туристи в община Симитли, които ще идват, за да видят атрактивната сбирка. Те ще могат да се насладят на цялата магия кукерските игри и техните особености и чар. Да си кукер не е нито лесно, нито евтино. Но нищо няма значение, когато си не само запален и пристрастен към тази родна традиция, а си луд по нея. Облечеш ли кожите, то е за цял живот. Тръпката и меракът да участваш в маскарадните игри никога не си отиват. А страстта, лудостта в добрия смисъл на думата, се предава от поколение на поколение, твърдят кукери от Симитли.