Благоевград е нашият шампион в санирането, който тръгна с летящ старт от началото на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Още 9 са реално готови, като остават само довършителни работи по тях. Това обяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при посещението си в Благоевград, където направи оглед на жилищните сгради, чието обновяване със средства от програмата приключва.
Според представения от общината график 90 % от сградите, които отговарят на изискванията на програмата и са преминали всички процедури по одобрение, ще бъдат готови до края на годината, каза Павлова. Кметът Атанас Камбитов съобщи, че амбицията на общината е до септември 90 от блоковете в града да бъдат санирани. Това нямаше да се случи без подкрепа на правителството, каза той и отбеляза, че всички процедури са доказали, че малки и средни фирми печелят търговете за избор на изпълнители.
Резултатите от изпълнението на програмата показват, че Бургас догонва Благоевград, а на трето място вече е Хасково, където след смяната на общинското ръководство е отбелязан сериозен напредък и почти целият допустим сграден фонд на града ще влезе в програмата.
Регионалният министър обобщи, че над 2200 са одобрените сгради, като само през тази година тръжните процедури ще бъдат 1200. Текущите в момента процедури са около 700, посочи тя и отбеляза, че това е огромен брой, който надхвърля първоначално очаквания. Затова решихме временно да се преустанови набирането на нови кандидати за участие в програмата докато се изпълнят тези, които са в процес, и докато се анализират и приоритизират подалите заявка за участие, за да имаме яснота колко средства ще останат след изпълнението им, обясни Павлова. Необходимо е и да изчакаме одобрението на Закона за държавния бюджет и от следващата година да имаме на разположение заложения по програмата допълнителен 1 милиард лева, който се надявам успешно да можем да реализираме, допълни тя.
По отношение на контрола на качеството на извършваните дейности министърът съобщи, че там, където има забележки, изпълнителите биват санкционирани или не им се възстановяват разходи. С нашите правомощия за строителен контрол можем да подкрепим кметовете, но те са достатъчно активни, подчерта Павлова. Тя информира, че съгласно европейската директива нямаме право да правим черен списък ако някоя фирма не си свърши работата, но механизмът тя да бъде ограничена да участва в конкурс е да не й бъде издадена референция.
След първия отоплителен сезон в санираните по програмата сгради се доказват очакваните от нас икономии на енергия, които са средно 50%, коментира министърът. Това беше и основната ни цел – да променим облика на градовете и да дадем работа на малкия и среден бизнес, посочи тя.
Павлова отбеляза, че очаква през 2016 г. в строителния бранш водещо място да заема строителството по линия на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и новата Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. Министърът напомни, че голяма част от нея – 1,5 млрд. лв. са предоставени на 39 общини, които са едновременно бенефициенти и междинни звена.
Община Благоевград беше една от първите, които подаде структура на междинното звено и инвестиционната си програма, които вече са одобрени, съобщи Лиляна Павлова. Тя посочи, че програмата възлиза на общо 44 млн. лв., които са гаранитирани, като тръжните процедури за по-голяма част от проектите за градска инфраструктура, социална среда, енергийна ефективност са готови. Така инвестиционната програма ще бъде изпълнена още в първите години на усвояването, подчерта министърът. Общината и областта могат да се възползват от още няколко линии на финансиране – за професионални гимназии, реформата в спешната помощ – ремонт, оборудване, закупуване на линейка, социална инфраструктура извън общинската – деца и възрастни в институции, допълни тя.