Край Мелник в някои от масивите пораженията стигат до 80%, в Централна и Източна България положението е малко по-добро
За някои гроздоберът приключи още през юни. Това казват стопани в Мелнишкия край. В някои от масивите пораженията стигат до 80% и още през лятото е станало ясно, че грозде няма да има.
Лозарите в района са притеснени, че няма да мога да покрият разходите, които са направили през годината. “Идва време за гроздобер, вложихме толкова средства, труд и накрая се чудим дали въобще да берем, защото и това са разходи, а накрая – нищо. Реколтата ни ще бъде доста слаба”, допълват земеделци от селата във винарския край, пише “24 часа”.
Брането на късните сортове ще се забави с около седмица до 10 дни.
Има търсене на грозде, но предлагането е малко. Винарните в Санданско-Петричкия край имат собствени лозови масиви и разчитат на своя продукция. Други преработватели обаче ще се наложи да търсят усилено количества, за да натоварят мощностите си.
Макар и малко, в Мелнишкия край има изоставени лозя, където при развитие на маната се заразяват и околните масиви. Това е гъбично заболяване и силен вятър разнася към съседните лозя и те пламват.
Сега вече дори и да завали, няма да има никакъв ефект. И лозари, които имат капково напояване в масивите си, също страдаха от продължителните летни жеги.
При температури от над 40 градуса капковото напояване не овлажнява достатъчно, освен ако системата не работи непрекъснато, но пък тогава се появява проблем с водоизточниците.
В последните години лозарите в селата около Мелник се оплакват и от набези на диви прасета. Тази година са нанесли поражения на ранните сортове. Имало случаи да изядат още зелените чепки в началото на август.
Очаква от тон грозде сега да произведе около 350-400 литра вино с уговорката, че се придържа към традиционната технология.
Засега не се наблюдава интерес към внос на грозде от съседна Северна Македония, защото и там реколтата не се очаква да е много силна отново заради неблагоприятните климатични условия.
Лозята по долината на Струма наистина сериозно са компрометирани от пролетните валежи и летните жеги, но в Централна и Източна България състоянието на лозята е по-добро.
Реколтата ще е по-слаба от миналата година, но там стопаните не се оплакват от такива високи проценти на поразяване от болести.
Засега цените вървят с около 30-50 ст. на килограм по-високи от миналата година. “Каберне Совиньон” сега се продава за около 1,20 лв., сортовете “Алиготе” и “Мавруд” са около 1,30 лв., мерлото и мускат отонелът – по 1,50 лв., “Совиньон блан” е 1,40 лв., показа репортерска проверка.