История и археологически находки водят десетки туристи в Крупник

Иванка Чакалска, кмет на село Крупник в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин.

Фокус: Г-жо Чакалска, в началото на нашия разговор нека започнем с това какви са културно-историческите забележителности на територията на село Крупник, които през летните месеци, а и не само се превръщат в атракция за туристи?

Иванка Чакалска: Трябва да Ви кажа, че село Крупник има хилядолетна и изключително богата история, както забележителности. На първо място сред тях, трябва да споменем черквата „Св. Архангел Михаил“, която е уникална с това, че е едновременно куполна, кръстокуполна и корабна. Освен храма из околностите на селото в по-ново време са изградени няколко параклиса – „Св. Троица“, който е в непосредствена близост до руините на старата Епископска черква и „Св. Иван Рилски“, който се намира в най-високата част на крепостта „Градище“. От изобилието на археологическите паметници и находки в землището на нашето село, става ясно, че през античността тук е бил разположен един не малък град на площ от може би 200 декара. През ранното средновековие в Крупник се заселват  славяни от племето „Струмници“. Те заварват едно сравнително голямо селищ,е на което дават името Крупник, което носи и до днес. „Круп“ означава нещо голямо – голяма буца сол, а пък наставката „Ник“ означава, че е голямо селище с крепост. За първи път Крупник влиза в пределите на Първата българска държава при управлението на хан Крум. След това по времето на Втората българска държава, Крупник продължава да бъде важен не само стратегически, но и стопански център. Също така Крупник е бил и Епископски център.

Фокус: В района на селото Ви се намира Крупнишката гробница, разположена в местността Свети Георги. Разкажете ни малко повече за нея?

Иванка Чакалска: Информацията за Крупнишката гробница е малко оскъдна, но това, което знаме аз е, че тя е принадлежала на богата земеделска фамилия. Разкрита е през 1934 година в местността Св. Георги. Гробницата се състои от едно централно помещение и около него са наредени още 5 помещения с почти еднакви размери, като всички помещения са свързани с централното чрез отвори. До гробницата се е стигало посредством 5 стъпала. В нея знам, че са открити скелети и една монета, която е на император Прокопии. Днес обаче късноантичната гробница е пропаднала, занемарена е и е проверена от доста иманяри. Много отдавна местното население превърнало мястото в оброк на Свети Георги.

Фокус: Имате ѝ Крупнишко късноантично селище. Какво трябва да знаят нашите слушатели за него?

Иванка Чакалска: Крупнишкото късноантично селище е археологически обект от късната античност. Заедно с некропол от средновековието, двата обекта са разкрити в източната част на село Крупник. Открити са основи на сгради, водохранилища, отоплителна и канализационна мрежа. В селището също така са открити монети на император Констанции II. През 1973 година, селището е обявено за паметник на културата.

Фокус: Безспорно „Градище“, което е късноантична и средновековна крепост намираща се над село Крупник е едно от най-интересните неща при Вас. Нека чуем повече за обекта?

Иванка Чакалска: Наистина най-интересно за туристите е тази късноантична крепост „Градище“, която се намира на около 2 км. над село Крупник. Преди повече от 20 години там е изграден параклисът на „Св. Иван Рилски – Чудотворец“ изцяло с дарения на жителите на Крупник и от Полена, който от своите предци знаят, че мястото е свещено. Той се намира в най-високата част на местността „Градище“. Някога на този хълм е имало крепост от късноантично време и до днес в местността още личат останки от крепостните зидове и от кулата около самата крепост. По традиция всяка година на 19 октомври, когато е празника на Свети Иван Рилски, там се прави водосвет и курбан. През 2015 година в местността „Градище“, непосредствено до самия параклис бе осветен и един голям кръст, който да пази жителите на селото от природни бедствия. Посещават го доста хора, не само от селото и от околностите, но и от цялата страна, и който го е посетил веднъж, задължително се връща втори и трети път.

Фокус: Какви са Вашите впечатления – през последните години нараства ли интересът на българските и чуждестранните туристи към село Крупник и защо според Вас?

Иванка Чакалска: Да, моите впечатления са, че през последните 4-5 години значително нараства интереса на туристите към село Крупник и със задоволство мога да отбележа, че селото ни се прославя и в чужбина, не само в нашата страна. Миналата седмица например идва един белгиец, който се оказа, че е пенсиониран археолог. Той искаше да му покажем археологическите забележителности в района на параклиса „Св. Троица“. Може би щом като той е проявил интерес, то вероятно повече хора знаят за Крупник и се надявам, че интересът към нашето село ще продължава да расте, а Крупник ще се превърне в един малък туристически център. А по отношение на това „На какво се дължи популярността на селото?“ , то може би има повече информация за нас в медийното и интернет пространството, поради което смятам, че интересът към нас ще нарасне още.

Фокус: Какво е нещото, което отличава Крупник от другите села в България?

Иванка Чакалска: Трябва да Ви кажа, че Крупник е най-богатото село, не само в Благоевградска област, но и в цялата страна по отношение на история и археологически находки. Предполага се, че тук по времето на император Гордиян се е намирал един от двата военни лагера, между които е бил разположен римския град Скаптопара, днешен Благоевград. Доказателство за това са намерените римски монети и стрели в крепостта „Градище“, край село Крупник. В рамките на селото е открита и римска вила, датирана от II до V век, която за сега е първата засвидетелствана в страната.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

1 коментар

  1. Думата “славяни” е измислена едва през 1532г от хърватина Винко Прибоевич, раздута от абатът Мавро Орбини и пренесена у нас през 18-ти век от Паисий.

Comments are closed.

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: