Около 90 хиляди хектара иглолистни гори в страната са засегнати от върхов корояд, съобщи в Кюстендил заместник-министърът на земеделието и храните Георги Костов, цитиран от БНР. Той откри в града двудневна конференция “Перспективи и насоки на стопанисване на изкуствените иглолистни гори”.
В съвещанието, инициирано от Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите, участват над 100 представители на научни и неправителствени организации, бизнеса и държавни институции от горския сектор, както и гости от Сърбия и Македония. Националното съвещание трябва да вземе решения за разрешаването на проблема с изсъхванията на създадените иглолистни насаждения от бял и черен бор в страната.
“Това са огромните залесявания от 60-те и 70-те години на миналия век. Голяма част от тях не са направени на мястото си, от екосистемна гледна точка. Тези насаждения, които са вече на 40-50 години започват да загиват масово”, посочи Костов.
Един от вредителите, причиняващи съхненето на иглолистните гори, е върховия корояд. „Става дума за засегнати около 90 хиляди хектара гори. Това е огромна площ, почти един милион декара“, уточни Костов. По думите му, засегнатите от този вредител гори са потенциално опасни и за възникването на горски пожари в изсъхналите дървета.