Като правилни стъпки за изграждане на спорния лот 3.2 на АМ„ Струма“ Петко Цветков от фондация „Биоразнообразие“ посочи необходимостта да се върви към процедура на оценка на въздействие на околната среда, да се направи ясна пътна карта какво следва, с разписани срокове, така че да няма повече забавяне в тази посока и да няма последващо губене на средства. Тези предложения са подкрепени и от премиера в оставка Кирил Петков, каза Цветков на пресконференция в Националния пресклуб на БТА, организирана от коалиция „Да спасим Кресненския пролом.
Toй заяви, че стъпките включват и допланиране на алтернатива в източна посока на две платна, извън проектиране на алтернативата, която е извън дефилето – двете платна да бъдат изнесени извън Кресненския пролом.
„Разчитаме, че това са действията, които могат да отпушат проекта, така че той да бъде реализиран, да бъде завършена магистралата в този конфликтен район и да бъде завършена по начин – екологичен, който устройва местните хора и който да позволи европейското финансиране“, изрази надежда Даниел Попов от екологично сдружение “За Земята”.
Димитър Василев, гражданин от района на Кресна, коментира, че единият от вариантите – Източният вариант, който е бил планиран да слезе близко до Кресна, ще доведе до унищожаване на големи части от земеделските земи в района. По думите му от АПИ никога не са обсъждали изграждане на източно трасе, което да заобикаля въпросните земеделски земи. Според него са възможни само два варианта – цялостен тунел от западна страна или участък с две платна от страната на платото със слизане с един километър по-надолу.