Два пъти повече българи са събрали куфарите си и са заминали за Великобритания през последната година, сочи статистика на Острова.
Според данните нашенците и румънците, които от януари вече имат пълен достъп до трудовия пазар на Острова, са се увеличили от 12 000 на 28 000 души, пише “Монитор”. Повечето мераклии да пробват късмета си зад граница са с професия и се надяват да се реализират по-добре в чужбина, отколкото у нас. От Националния статистически институт са обявили, че разликата между хората, пристигащи и напускащи кралството, се е увеличил от 175 000 на 243 000 души, като две трети от тях са граждани на страни от Европейския съюз. Според данните 26,5% от бебетата, родени в Англия и Уелс през миналата година, са от майки чужденки.
Междувременно Бундестагът взе решение да ограничи прилива на граждани от по-бедни членки на ЕС и злоупотребата със социални помощи. Фокус на ограниченията отново са България и северната ни съседка. Така нашенците, които хванат самолета за Германия, ще бъдат връщани обратно в България, ако не успеят да си намерят работа там в рамките на шест месеца. По инициатива на консервативния Християнсоциален съюз правителството въвежда и петгодишна забрана за повторно влизане в страната на граждани от ЕС, заловени да злоупотребяват със социални помощи. При криминални прояви пък те ще бъдат експулсирани. Преди да бъдат окончателно въведени, строгите мерки трябва да бъдат одобрени и от парламента. Томас де Мезиер заяви, че Германия по принцип подкрепя правото на гражданите да се придвижват свободно в ЕС. Той обаче припомни, че някои градове са много затруднени от големия приток на бедни европейци, по-специално от България и Румъния. На общините, които имат най-голям проблем с имигранти, разчитащи на социални помощи, ще бъдат отпуснати 250 млн. евро помощ.
Зелената партия и синдикатите не одобриха решението и посочиха, че то не се основава на достоверни данни. Злоупотребата със социални помощи от страна на имигрантите нито е доказана, нито е опровергана от статистиката, заявиха те.
Опозицията от своя страна изтъкна, че свободата на движение е привлякла в Германия и много висококвалифицирани специалисти от България и Румъния, а безработицата сред българите и румънците в Германия като цяло е по-ниска в сравнение с тази сред други имигрантски групи.