10 дни имат избирателите, искащи да гласуват по настоящ, а не по постоянен адрес, да го декларират, като подадат нужното за целта заявление. Кампанията за президентския вот и референдума на 6 ноември стартира, като часовникът вече е на режим обратно броене за редица срокове. Единият от тях е и за заявленията.
Опцията да се възползват от възможността да гласуват по настоящ, а не по постоянен адрес имат гражданите, при които двата адреса са в различни населени места.
За целта тези избиратели трябва да подадат заявление до общинската администрация Симитли до 22 октомври включително. След като избирателят подаде заявление за гласуване по настоящ адрес, от общинската администрация уведомяват по служебен път колегите си, отговорни за постоянния адрес. Те от своя страна изключват лицето от секцията, където е разпределено по лична карта. Онези граждани, които имат трайни увреждания могат да гласуват пък в подвижни секции. Заявленията за тях също се подават най-късно до 22 октомври, също.
Самият вот ще е 2 в 1, след като бе прието, че изборите за държавен глава ще се проведат в един и същи ден с националното допитване, инициирано от Слави Трифонов. Според едно от решенията на ЦИК хората, които искат да гласуват и за референдума, изрично трябва да поискат от членовете на секционните комисии бюлетина за допитването.
В нея ще фигурират и трите въпроса и възможните отговори „Да“ и „Не“, като в инструкцията за провеждане на националното допитване изрично е посочено, че може да се отговори и само на едно, а не на всичките три запитвания.
Гражданите трябва да отбележат отговора си със знак X или V. В противен случай вотът им няма да важи. След това трябва да поставят бюлетината в плик и да го пуснат в избирателната урна.
Ключова промяна за предстоящия вот е преместването на часовника с един час. Така, за разлика от предишните избори, секциите ще отворят в 7 ч сутринта и ще затворят в 20 часа вместо в 6 ч. и съответно 19 часа, както бе досега. Остава действащият и преди един час толеранс в края на изборния ден за хората, които вече са се наредили на опашка и чакат да пуснат бюлетината си.
В изборния ден гласоподавателите задължително трябва да носят личната си карта, която ще им бъде изискана от членовете на секционната комисия за проверка в списъците. Ако гласоподавател е загубил или повредил документа си за самоличност, може да си извади удостоверение от МВР, с което да отиде до урната.
Гласуването става с поставянето на знак Х или V в квадратчето с номера на предпочитаната кандидатпрезидентска двойка или в това с надпис „Не подкрепям никого“. Всякакви други знаци, отбелязвания, надписи ще направят бюлетината ни невалидна. Ако се объркаме и отбележим грешно квадратче, имаме право на поправителен, като си вземем нова бюлетина. Това обаче може да се направи само веднъж. След поставянето на знака бюлетината се сгъва по начин, който да не позволи разкриването на тайната на вота, но и да се вижда номерът в долния десен ъгъл, който после членовете на секционната избирателна комисия сверяват с кочана, за да е ясно, че не сме си донесли попълнена отвън бюлетина.
Ходенето до урните – задължително, но няма глоби.
На предстоящия на 6 ноември президентски вот за първи път гласуването ще бъде задължително. Формално. На практика в Изборния кодекс не бе заложен механизъм за глоби или наказания за хората, които решат да не се подчинят на тази разпоредба. Единствената предвидена последица за гласоподавателите е заличаване от избирателните списъци, което обаче също е бързо поправимо само с едно заявление от човека при следващ вот, че иска да участва в него.