В днешно време все повече хора имат професия свързана с продължителен седеж. В огромен процент от тези случаи служебните задължения изискват продължителна работа с компютър. Комбинацията от тези два фактора бързо и сигурно води до болки в гърба. След многото позитивни отзиви към д-р Димитър Маникатов, отправени от благоевградчани, пострадали с охлузвания или счупвания на стави, гръбначни проблеми и други, екипът ни потърси мнението му по няколко въпроса.
Все повече младежи се оплакват от болки в гърба. Какво е Вашето обяснение за тренинращите и малко повече информация за предпазването им от травми?
Болките в гърба се характеризират с няколко фактора. Първият фактор е натовараемостта на хората в ежедневието им, т.е. зависи от работата им. Ако по 8 часа седят на компютри, то предполага едно изометрично натоварване на гърба, лесна уморяемост и патологии, които се свързват с нервно-мускулните заболявания. Друг вид проблем, който възниква при младите хора, това е стреса. Той отключва един много особен вид патология, който се казва психосоматика. Психологичният стрес може да окаже влияние на мускулните проблеми, а те от своя страна да предизвикат нервно-мускулни болки. Тук вече трябва да се обърне внимание не само специалистта терапевт, но и към психолог. Това е много добра симбиоза. Младите хора все още не го разбират, но това е точното решение.
Кои са най-често срещаните травми или болести?
Най-често срещаните травми или болести в зависимост от сезона. През есенно-зимния сезон това са косно-мускулните и нервно–мускулните заболявания. А като травми това са: навяхвания или изкълчвания. Зимния сезон се характеризира с повече счупвания, в зависимост от това какъв спорт практикуваме или до каква степен са почистени нашите улици.
Помага ли достатъчно държавата на младите лекари за реализацията им в страната?
Бих искал да подчертая, че аз съм кинезитерапевт по професия, въпреки докторската си степен. Мога да говоря от гледна точка на терапевтите, че държавата не организира правилно ресурса, който притежава за подкрепа на млади специалисти – било то лекари, терапевти и всички онези , които излизат от страната ни, от гледна точка на това, че не финансират тяхната дейност и реализация.
Кой е най-големият проблем на децата с увреждания и какво прави държавата за тях?
Най-големият проблем на децата с увреждания и техните семейства е финасовата гледна точка. Разполагат с много ниски бюджети. Взимат пари, с които е невъзможно да се покриват дори комуналните разходи. А какво прави държавата? В последните години ни показва, че има благоразумието да обърне внимание на тази целева група и иска да вдигне минималните помощи на 9000 лв. на инвалидизирано дете.
Кое е приемното Ви време за Благоевград и региона?
За Благоевград това е от 10 сутринта до 19 часа вечерта. За региона, т.е. Гоце Делчев и Петрич, приемните дни съответно са четвъртък от 09-18 и петък 9-18 часа. Като се има предвид, че това е времето за консултации на пациентите,а офисите Благоевград и Петрич функционират от понеделник до петък между 09:00 – 18:00 часа.
Д-р Маникатов е сред малкото специалисти у нас, които предлагат детска рехабилитация на деца с тежки увреждания, в центровете му “Живот без болка“. Завършил е Национална спортна Академия “Васил Левски ” гр. София с магистърска програма – “Профилактика и лечение на гръбначни изкривявания”. През 2008 г., д-р Маникатов създава консултативно-терапевтичните центрове „Живот без болка“ в Благоевград.