Благоевград и още 14 града в страната дишат опасно мръсен въздух

zaprashavane_na_vuzduha_blagoevgrad.eu_m20

Наднормено запрашаване на въздуха е измерено вчера в 15 града в страната, показват данните на сайта на Изпълнителната агенция по околна среда. Фини прахови частици в повече са регистрирани в Благоевград, Бургас, Горна Оряховица, Враца, Видин, Димитровград, Перник, Плевен, Пловдив, Русе, Несебър, Смолян, София, Кърджали и Шумен. Стойностите са между 1,04 и 5,32 пъти над средноденонощната норма, като най-високи са в столичния квартал “Хиподрума”.

В Благоевград измерените стойности са 3,2 пъти над средноденонощната норма.

Държавата за съжаление не прави нищо срещу замърсения въздух в България и е крайно време да се вземат сериозни мерки. Положителното е, че все повече градове започват да събират данни и съобщават за замърсяването на въздуха.

Високата концентрация на фини прахови частици може да причини дихателни проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт. Според данни на Световната здравна организация страната ни се намира на второ място по смъртност заради замърсен въздух. Незавидната позиция заемаме след Украйна.

Основни причини за това замърсяване на въздуха са масово използване на твърдо гориво в битовия, обществения сектор и емисии от автомобилния транспорт, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия през зимния сезон, посочват от ИАОС.

Лекари съветват при замърсен въздух да носим санитарна маска, за да се предпазим от вдишване на замърсяванията. Подобни маски са изключително популярни в страни като Китай. Препоръчва се при прекомерни замърсявания на въздуха да не се спортува на открито или в краен случай да се избират паркове. Тютюнопушенето допълнително влошава здравето, когато се практикува на силно замърсени места.

Специалисти препоръчват да се избягват места с интензивен трафик, както и дейности, които допълнително могат да увеличат замърсяването – като готвене и чистене. Препоръчително е след проветряване пода в помещенията да се минава с вода, за да не останат замърсените частици от атмосферата като прах в стаите. Дишането през шал не бива да се практикува за повече от 15 минути, защото замърсяванията от въздуха се задържат в тъканта му. Затова и се препоръчва честото пране на шаловете.

zamursen_vuzduh_tablica_2-qnuari

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: