Стотици пациенти на четирите бивши вече диспансера в Благоевград има опасност да останат без медицинско обслужване. С решение на Общинския съвет в края на миналата година диспансерите се преструктурираха в болници за специализирана помощ. От началото на годината обаче лечебните заведение не са получавали никакво финансиране.
Специализираната болница по онкологични заболявания в Благоевград е едно от звената, които все още нямат подписани договори със здравната каса за клиничните пътеки, по които ще работят. Не са подписани и договорите с министерство на здравеопазването относно методиката за финансиране. Повече от два месеца онкологичната болница се самоиздържа. „Бих казал, че сме в затруднено положение. Акумулираме само разходи, а никакви приходи нямаме”, каза д-р Георги Георгиев, зам. управител на лечебното заведение.
Управата на болницата е силно притеснена, че няма да може да се обслужват качествено пациентите. Напълно реална е възможността да се стигне до връщането на тежко болните поради липса на финансиране. „Притесняваме, че тази липса на финансов ресурс е нещо, което може да опорочи лечението на пациентите”, каза още д-р Георгиев.
Очаква се болниците да получават по-малко средства за лечението на един пациент, което рано или късно ще доведе до още по-тежко финансово състояние, предричат медиците. Пациентите пък са категорични, че ако не бъдат приемани в лечебното заведение, това ще е пагубно за тях, тъй като няма къде другаде в Югозападна България да се лекуват от тежкото заболяване.
„Ще се плаща по 80 лв. на пациент. Когато се направи обобщена сметка става ясно, че тези 80 лв. не стигат”, коментира още д-р Георгиев. „Това си е пълна лудница тук. Няма никакви мерки, всеки прави каквото си иска”, каза един от анкетираните пациенти.
От Регионалната здравна инспекция заявиха, че всяка година има известно забавяне при подписването на договорите. Аналогична е обаче ситуацията и в другите новорегистрирани лечебни заведения.
Източник: E-79.com