Болници и училища в цялата страна вече изпитват затруднения заради новите цени на газа. Голяма част от тях правят преизчисления на бюджета, за да покрият сметките. На прага на отоплителния сезон складовете за дърва и пелети са празни, а цените растат с всеки изминал ден.
Наред с поскъпването на газа и тока, отоплението за потребителите, избрали твърдо гориво, може да е до два пъти по-скъпо. От 100 до 200 лева повече ще трябва да плащат хората, които ще се отопляват на пелети. Скокът в цената на дървата също е осезаем – с почти 50 лева за един кубик. Въпреки, че цените са високи, суровини няма. Складовете са празни, такива са и пунктовете за продажба на дърва. Училища, болници и институции вече преразпределят пари, за да си платят сметките за ток, парно и газ.
Празни складове и по-високи цени отчитат и производителите на пелети. В същото време търсенето не спира. В една от фирмите чакащите за пелети са над 500. „Простата сметка е, че в момента пелети в държавата, които са качествени, не могат да се търгуват под 600-650 лева”, обясни производителят на пелети Александър Василев. Миналата година цената е била около 400 лева. „Цената на пелетите в момента е основно висока заради скъпата суровина. Цялото количество отива в големите преработвателни заводи и всъщност за българските малки фирми не достига дървесина”, коментира още Василев./NOVA