Преглед на състоянието на всички 31 вековни дървета на територията на областта извършиха експертите на РИОСВ – Благоевград.
Дейностите текат от началото на годината , като само през последния месец са извършени 15 проверки.
Състоянието на голяма част от дърветата е добро, но 5 от тях са в много лошо състояние или унищожени. За заличаване от регистъра на вековните дървета на МОСВ ще бъдат предложени Дъб цер в землището на с. Падеж – община Благоевград, Черна топола в землището наа с. Дъбница – община Гърмен, Черна топола в землището на с. Мусомище – общ. Гоце Делчев, Дъб в с. Палат – община Струмяни и Чинар в гр. Кресна.
Припомняме, че на територията на РИОСВ – Благоевград се намират общо 31 забележителни дървета, обявени за защитени. Сред тях са Чинари, Тополи, Кестени, Дъб, Благун, Бял бор и Смърчови дървета.
Последното вековно дърво , обявено за защитено в Пиринско, е Източен чинар /Platanus orientalis/ в санданскито село Враня. Възрастта на дървото е над 300 години, височината му е около 10 метра, а всяко от трите разклонения на стъблото му има обиколка около 120см.
Съгласно изискванията на Закона за биологичното разнообразие отделни вековни и забележителни дървета се обявяват за защитени съгласувано със собственика на имота, на който се намира дървото. От своя страна собственикът на имота е длъжен да опазва защитеното дърво от унищожаване, или увреждане, да уведомява РИОСВ за настъпили промени в състоянието на обекта, както и да съгласува с екоинспекцията всички дейности за поддържане и възстановяване на дървото.
Снимки: РИОСВ – Благоевград