Радмила Иванова, специалист в Български червен кръст – Кюстендил в интервю за предаването „Симитли – минало, настояще и бъдеще“ на Радио „Фокус“ – Пирин във връзка с палатков лагер за деца в неравностойно положение, който се организира от червенокръстката организация в Симитли.
Фокус: Как се зароди идеята за поредна година Български червен кръст – Кюстендил да организира в Симитли палатков лагер за деца? Доколкото си спомням от миналата година, Вие казахте, че това е една традиция, която има по-отдавнашни корени.
Радмила Иванова: Организираме този лагер отново, защото видяхме, че инициативата е успешна. Положителния ефект върху децата, които участват в лагера е голям и затова си заслужава да работим в тази посока. Искам да отбележа, че средствата за инициативата са събрани чрез фондонабирателни кампании, както и предходната година, чрез продажба на ръчно изработени неща. Те са дело на младите и по-възрастни доброволци на Червен кръст – Кюстендил. Става дума за артикули като гривни, лъжици, магнити и други сувенири, чрез чиято продажба събираме средства, благодарение на които имаме възможност безплатно да поканим определен брой деца, които присъстват напълно безплатно. Хубавото е, че всяка година децата сами си избират име на лагера, като тази година те се спряха на „Пътека към приятелството“.
Фокус: Интересно име. А защо точно него са избрали?
Радмила Иванова: Децата бяха разделени на групи и всяка от тях предложи различни имена. „Пътека към приятелството“ обаче ни се стори най-доброто и затова се спряхме на него. Всъщност идеята за това име идва от една пътека, по която минаваме всеки ден, отивайки към града или към спортните бази, които използваме. На тази пътека всички деца са заедно, а това предразполага те да станат приятели.
Фокус: Каква е причината да избирате Симитли за място на лагера?
Радмила Иванова: Това се случи по стечение на обстоятелствата. Представители на Сухопътните войски ни потърсиха преди време с предложение да работим заедно. Оказа се, че базата на Учебен полигон „Симитли“ е подходяща за провеждането на този палатков лагер. Съответно Община Симитли и кметът Апостол Апостолов ни оказаха изключително голямо съдействие и така във времето партньорството ни се затвърди. Затова вече за втора година сме отново в Симитли.
Фокус: Какво точно правите по време на лагера и на какво се учат децата?
Радмила Иванова: По време на лагера извършваме различни дейности. Всяка година темите на уроците са различни, за да може да се разнообразяват и самите деца. Оказване на първа медицинска помощ обаче е нещо, което включваме винаги. Също задължително включваме уроци, свързани с историята и дейността на Червеният кръст и Червеният полумесец, защото децата задължително трябва да са наясно с това кой организира лагера. Тази година сме включили и тема „Превенция на зависимостите“. Спряхме се на нея, защото децата в лагера са на възраст между 10 – 15 години и смятаме, че са доста уязвими. На тези години те вече започват да се подвеждат от по-големите, затова трябва още докато са малки да им обясним какви са опасностите, които се крият около тях. Другата тема, която е важна е „Здравословно хранен и здравословен начин на живот“. Тя също се повтаря от миналата година, но смятаме, че е много значима и трябва да присъства. Със съдействието на военните от Благоевград работим в посока ориентиране, работа с карата и компас и как децата да се справят в ситуации ако се изгубят в планината. Тоест учим ги на това как и по какво да се ориентират, за да могат да се спасят от ситуацията, в която са попаднали. Една от важните теми е ѝ водноспасителния минимум. Имаме колега инструктор, който учи децата как да се предпазят от опасностите във водните площи. Придобиват също начални умения по плуване. Така, че сме подбрали теми, които да са наистина полезни за децата и в бъдеще да могат да им влязат в употреба. Идеята е, че ако някога станат наши доброволци, те ще могат да предадат знанията си и на други техни връстници.
Фокус: Предполагам, че ѝ тази година Община Симитли Ви оказва съдействие, предоставяйки Ви напълно безплатно своите спортни бази, както и плуване комплекс „Септември“
Радмила Иванова: Да, точно така.
Фокус: Ще ми се да Ви попитам и един по-особен въпрос. В България се смята, че е трудно да се работи с деца в неравностойно положение. Вашите впечатления какви са – наистина ли е такъв проблем или нещата са по-различни?
Радмила Иванова: Работата с деца в неравностойно положение е специфична, но ние сме подготвени за това. Доброволците, които се занимаваме с провеждането на лагера имаме преминат курс за работа с деца, които имат специфични потребности и са от различни групи. Смятам, че ако се намери правилният подход, то може да се работи с тези деца. Наистина трудно е, но не е невъзможно.
Фокус: А на Вас какво най-много Ви харесва при работата с тези деца и въобще при провеждането на подобни лагери?
Радмила Иванова: Много са нещата, които ми харесват. Първото е, че децата получават знания, които ще им бъдат от полза. Освен това те създават приятелства, които са дълготрайни. Това е много важно, че връстници с връстници се сприятеляват, обменят опит, но и си помагат не само самите лагери, а и след това. По време на лагер децата са подложени на специфични условия, те са лишени от голяма част от удобствата, които иначе имат в своето ежедневие. Това от своя страна понякога може да предизвика напрежение в тях, но благодарение на приятелствата, които си създават те се справят, защото преминават заедно през всички ситуации. Смятам, че по този начин се научават да се справят с трудностите, които има животът.
Фокус: С оглед на добрата координация, която имате с Община Симитли и военното формирование в Благоевград, планувате ли нови инициативи или пък детски лагер и за следващата година?
Радмила Иванова: Всъщност плануваме още един лагер за тази година, който ще се проведе в Кюстендил, съответно с други деца, за да можем да обхванем повече хора. Тоест няма да оставяме втория лагер за другата година, а още за сега. Идеята ни е да се случи още следващия месец. За догодина ще мислим допълнително. Всъщност целта на тези лагери е да запълваме лятната ваканция на децата с полезни и интересни и полезни неща. Искам да отбележа, че по време на лагерите децата не само се обучават, но и се забавляват. За вечерните часове имаме подготвени различни забавни програми като например „Вечер на талантите“, в които децата представят песни, танци и така нататък. Тоест опитваме се да съчетаем полезното с приятното и то без да натоварваме децата излишно, защото все пак е ваканция и децата трябва да почувстват това.
Фокус: Да завършим нашия разговор с нещо, с което Вие казахте, че за да се организират такива лагери, то средствата се набират чрез кампании на Български червен кръст. Ако сега някой от нашите читатели или слушатели се заинтригува, то как би могъл да Ви окаже съдействие?
Радмила Иванова: Ние провеждаме фондонабирателни кампании на големи празници. Такава кампания например ни предстои на 15 август. Бих призовала Вашите слушатели и читатели – когато видят щанд на Български червен кръст да не го подминават, защото средствата отиват за добри неща и за деца, които имат нужда.
Радмила Иванова, специалист в Български червен кръст – Кюстендил в интервю за предаването „Симитли – минало, настояще и бъдеще“ на Радио „Фокус“ – Пирин във връзка с палатков лагер за деца в неравностойно положение, който се организира от червенокръстката организация в Симитли.