С уникални танци и много настроение бе открито Петото регионално състезание по География и икономика в Благоевград

С уникални български, индийски, руски и латино танци и много настроение бе открито Петото регионално състезание по География и икономика „Страни, народи, култури“ 2018. Организатор и домакин на състезанието е Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“ – Благоевград. Основен спонсор и съорганизатор е Община Благоевград, а с подкрепата на Регионалното управление по образованието и Асоциацията на професионалните географи и регионалисти, са изработени прецизен регламент, креативни идеи и съпътстващи прояви за оценяване на многопластовите измерения на прекраснатата наука География.

Ежегодно състезанието има тема на годината, която насочва към целта на състецзанието – да стимулира младите хора, от които зависи бъдещето да придобият знания, умения и ценности, които ще им помогнат да направят бъдещето на света справедливо и споделено място за живеене; да запознае с бита, културата и традициите на народите; да стимулира на интереса към географията; да предостави  възможност за социални контакти между млади хора със сходни интереси и личностна изява и да отваря ума и сърцето за взаимовръзките и приликите, които съществуват между хората и общностите по света.

С уникалнатите  по рода си макети с  тема на година „Страни, народи, кулутури“, участници от 12 отбора в Югозапада – ПМГ „Гоце Делчев“ – с два отбора в двете възрастови групи, Обединено училище „Христо Ботев“ – Долно Дряново, ХI основно училище „Христо Ботев“ – Благоевград, ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, ОУ „ Свети Кирил и Методий“ – с. Места, Благоевграска професионална гимназия, Осмо основно училище „Арсени Костенцев“ – Благоевград, ПГМЕТ – гр. Гоце Делчев, I основно училище „Климент Охридски“ и домакините от Седмо Средно училище „Кузман Шапкарев“ възхитиха и затрудниха журито при избор на победител.

Отборът на професионална гимназия по икономика демонстрира нестинарският обичай от Странджанската област на България. ПМГ – Гоце Делчев пресъздали  със заготовки от моделин историята на двама влюбени, на гърба на които беше изобразено германското знаме. С ръчно изплетена престилка от домашна вълна от баба си, ученичката Сандра Данчева от Петрич, облече кукла, която оживя в носия от Пиринския край.Учениците от ХI основно училище „Христо Ботев“ – Благоевград, представиха шотладска народна носия на кукла от картон, която бе изработена по време на самото състезание.

Всички участници в състезанието бяха потопени в магията  на “Китайския модел и съвременното цивилизационно развитие” от интересния лектор и председател на Асоциацията на професионалните георграфи и регионалисти – проф.д-р  Марин Русев, който неотдавна бе посетил тази невероятна страна. С лекцията си проф. Русев провокира интереса на децата да задават много въпроси за Китай и неграничените възможностите и културата на тази велика страна.

Култура  означава възпитание, образование, развитие и култивиране. Тя е най-трудното за дефиниране понятие, както и най-трудното за изпълнение проектно задание на хепанинга. За да подпомогне участниците в сложната задача  „Пресъздаване на ритуал и костюми под формата на макет и изработване на кукла с национален костюм на страните от Европа по избор“, училището –домакин бе подготвило специален щанд с материали – хартия, картон, различни платове и шевици, пайети и много други помощни материали.

С участието си в проектинте задачи участниците в състезанието дамострираха изтънчен вкус и много творчество, което се идентифицира с понятието висока култура в хуманитарния цикъл, където попада и наукат география. Вече пета година състезанието обединява десетки участници от Благоевградския регион, които споделят ценности, цели, поведения и практики, обединени от казута  да защитят прородата и да опазят земята.

Победители в състезанието в категория 5-7 клас са  Основно училище „Св.Св. Кирил и Методий“ – с. Места. На второ място е отборът на ПМГ „Яне Снадански“ – Гоце Делчев, а третото място е за обединено училище  с. Долно Дряново. В категорията 8-12 клас победител е ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, на второ място е ПМГ – „Яне Сандански“ – Гоце Делчев, а третото място е за ПГМЕТ „Юри Гагарин“ – Петрич.

Всички участници в състезанието погетлиха към своите училища  с уникални награди – телескопи, бинокли, флашки, енциклопедии, осигурени от Община Благоевград и училището –домакин, както и прекрасни книги и помагала осигурени от АПГР.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: