Започва преброяването на зимуващите водолюбиви птици

Днес до 15 януари 2017 г. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) организира преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. Над 100 доброволци и членове на БДЗП и участващите партньори, обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят всички големи водоеми в страната от 13 до 15 януари 2017 г. В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Африка.

В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Участниците ще отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще ни дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях?”

„Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. Това е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от БДЗП. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, допълни той.

Тази зима станахме свидетели на резки температурни промени – от пролетни температури през декември до вледеняващи студове в началото на януари. Тези промени са свързани и с промяна в броя на зимуващите у нас водолюбиви птици. През изминалите седмици са установени няколко интересни и редки за страната видове птици, дошли от север, за да зимуват у нас. Сред тях са значителна численост на тундров (малък) лебед, и и световно застрашените малки белочели и червеногуши гъски, както и ледените и тръноопашати потапници.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан, ледената и кафявоглавата потапница и други.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

3 КОМЕНТАРИ

  1. И сега пак ли ще налеете на зелените рекетьори 50-60 милиона???

  2. айде, чичо Тома Белев пак е захлебил някой милион тука. Ей, ама дай им на нашите еколози или по-точно на измислените, дето се представят само за такива, да броят бе. То не се брояха делфини, то не бяха прегазени катерици, сега и водолюбиви птици. После ще ги броят пак и ще ги класифицират много водолюбиви, по-малко водолюбиви. Абе само на мен ли ми се струва вече, че яко се пилеят държавни пари за подобни безсмислени дейности, а опазването на природата и животните остава дейност, с която никой реално не се занимава.

  3. Mного ми е интересно колко ще струва това преброяване на държавата. Българско дружество за защита на птиците е част от неправителствените организации около Тома Белев, които редовно рекетират българския бизнес с безумните си жалби. Разбира се другата им основна дейност източването на средства от обществените поръчки, с които всъщност захранват лобистките си интереси.

Comments are closed.

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: