Септември и май са двата месеца в годината, когато домакинствата у нас изпитват най-големи затруднения да си платят в срок всички сметки и вноски към банките.
Това показват наблюденията на една от големите европейски компании за управление и събиране на просрочия, съобщи БТВ.
Защо септември е толкова тежък за семейния бюджет?
Причините са няколко. Това е месецът с много почивни и празнични дни и с най-малко работни дни. Също така през септември ученици и студенти тръгват отново на училище и семейства спешно пренасочват плащания за учебници, уроци и курсове, дрехи и помагала.
През септември повечето служители вече се е върнали от отпуск и установяват с изненада, че някои са похарчили повече отколкото изкарват. Или са стопили някоя кредитна карта или нямат достатъчно да си платят всички сметки.
Затова банките, монополистите и фирмите за комунални услуги точно този месец имат най-голям брой нередовни платци.
Другият такъв месец в годината е май и се обяснява с абитуриентските балове, началото на летните почивки, екскурзиите, ремонтите и пазаруването на дрехи и мебели.
Българинът спира да плаща онези сметки, от които може да се лиши
когато остане без достатъчно пари да изкара месеца – вода, кабелна телевизия, интернет, домашен телефон.
„Традиционно българинът гледа много по-несериозно на тях. Дори ако имаме класация как си плащаме задълженията, винаги на първо място е банката. Никой не пропуска заемите. Ако някой спре да си плаща ипотеката, значи е притиснат до стената”, каза Райна Миткова-Тодорова, управител на компания за събиране на вземания.
За три години събираемостта при комуналните сметки от домакинствата се е понижили с почти една пета, отчитат фирмите за събиране на дълговете. При банките обаче се забелязва спиране на ръста на нови проблемни потребителски и жилищни кредити.
„Но пък и те направиха подобряване на условията на своите клиенти. Създадоха условия дори хората в затруднения да могат да ги обслужат, като ги преструктурират или пакетират”, каза Райна Миткова-Тодорова.
Как е положението при фирмените разплащания?
Само една четвърт от компаниите в България тази година бавят плащанията към своите партньори подизпълнители или доставчици. Миналата година това са правили половината от предприятията.
„При търговията и услугите има същите стойности като миналата годината. Но общото подобрение, което отчитаме идва от фирмите в промишлеността и индустрията”, обясни Добрин Миревски, директор на компания за събиране на вземания.
Българските фирми са точно толкова съвестни да се издължат навреме на партньорите си, колкото и германските, показва проучване сред над 2200 компании у нас и в още девет държави.
Добрата новина е че в България намалява обемът на несъбраните фирмени вземания. За една година с около 2 процента.
Миналата година всеки две фирми са плащали по между си доставките на стоки и услуги средно за 33 дни. Сега, година по-късно и въпреки оптимизма сред компаниите че икономиката се възстановява, бизнесът се разплаща за 41 дни. Срокът за издължаване се е увеличил с 8 дни.
В същото време НСИ обяви, че цените на основни храни и стоки падат
и през август. За миналия месец статистиката обяви дефлация от 0,3 процента, а годишната инфлация намалява до 4,1 на сто.
Тенденцията за поевтиняване или запазване на цените на стоките в потребителската кошница се наблюдава за четвърти пореден месец. Най-много през август спрямо юли са поевтинели облеклото и обувките – с 1.7%. Почти незабележимо поевтиняват храните, безалкохолните, алкохолът и цигарите. Поскъпване се наблюдава обаче при транспорта – 0.1%, комуналните услуги – 0.2%, ресторантите и хотелите – 0.2 на сто.