Кредитите у нас са 2 пъти по-скъпи, отколкото в държавите от еврозоната. Въпреки че лихвите по заемите и този месец падат, цената на кредитите у нас остава по-висока. Лихвите по кредитите у нас продължават да падат, показват последните данни на БНБ, цитирани от bTV.
Макар в момента лихвите да са най-ниските си нива, цената на потребителските заеми у нас остава близо 2 пъти по-висока, отколкото средно струва в държавите от еврозоната. Ако заемът е в евро, подобна разлика няма, но според анализатори такива кредити у нас почти не се предлагат.
Още по-драстична е разликата в цената на жилищните кредити. В тези случаи заемите в българска валута са по-изгодни, отколкото в евро, но и у нас те отново са по-скъпи малко над 2 пъти. Ако сравняваме цените в евро – разликата вече е близо 3 пъти. Каквато и алтернатива да изберем за жилищен кредит – дали в лева или евро, пак ще платим около 2 пъти повече, отколкото в еврозоната”, каза финансовият анализатор Иван Стойков.
Според банкери у нас кредите са по-скъпи, защото и рисковият профил е по-висок.
„Рисковият профил в България е доста по-различен от средно претегления за еврозоната. Не можем автоматично да сравняваме България с еврозоната от гледна точка на риска. Задачата на банките е да внесат баланса, така че правата на вложителите също да са защитени”, посочи банкерът Цветан Петринин.
Макар че прогнозите са лихвите по кредитите у нас да продължат да падат, не се очаква да стигнем нивата в еврозоната в следващите 2-3 години.