Нов механизъм за облагане с ДДС на сделки над 10 000 евро може да бъде въведен в България. Промяната е обсъдена по предложение на Чехия на заседанието на Съвета на Европейския съюз по Икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се е провело на 15 януари, обявиха от Министерството на финансите.
На заседанието е изразена позицията, че България напълно подкрепя по-широкото приложение на механизма за обратно начисляване на ДДС, тъй като въвеждането му ще доведе до траен спад на измамите с ДДС във всички икономически сектори, при това в краткосрочен план, и съответно до намаляване на загубите за бюджета, а също и до ограничаване на нелоялната конкуренция, пише “Стандарт”.
При режима за обратно начисляване на ДДС данъкът се начислява от купувача, а не от продавача. Този режим вече е въведен в България при търговия със зърнени култури. На заседанието на ЕКОФИН България се присъедини към групата на Чехия, Австрия и Словакия по съвместното искане за дерогация от ДДС Директивата на ЕС за прилагане на обратно начисляване към всички местни доставки на стоки и услуги на стойност над 10 000 евро. България е подкрепила пилотния проект по прилагане на механизма за обратно начисляване на ДДС към местните доставки над определен праг от желаещите това държави, които имат необходимата за това материална и нормативна обезпеченост.
На заседанието България е подкрепила по-нататъшното разглеждане на този въпрос от страна на Европейската комисия с цел ефективна борба с ДДС измамите в рамките на действащата правна рамка на ЕС, както и създаването на по-устойчива и надеждна ДДС система.