Бум на заразите това лято – антракс във Варненско, бруцелоза в Рила. Здравните власти отчитат и увеличение на случаите на салмонелоза. Общото между трите заболявания е, че те са общи и за животните, и за хората, дори хората са малко странично звено – те заболяват, когато попаднат в процеса, който тече сред животните, предупреди пред БНТ главният държавен здравен инспектор- д-р Ангел Кунчев. Той изброи основните неща, които не бива хората да правят:
Първо, не трябва поради каквито и да било икономически причини (дори откровено казано – алчност) да се опитват да използват месо – независимо дали те самите или да се опитват да го преработват, да го продават, от видимо болни животни. Това, което трябва да се направи, е да се извика специалист ветеринарен лекар. Това е причината, всъщност, и за разрастването на случая с антракс, а сега – до голяма степен, за бруцелоза. Стриктно трябва да се спазват указанията на ветеринарните органи по отношение на движението на животните и продажби.
“Чисто човешка гледна точка, има няколко неща, които могат значително да намалят риска дори и при заразена храна. Това е добрата термична обработка, тъй като и при бруцелозата, и при антракса, и при някои други заболявания (салмонелозата също) термичната обработка понижава риска, а може въобще да го премахне. Освен това съхраняването на храните при хладилни условия в тези температури е изключително важно защото също може да предотврати размножаването на микроорганизмите. Това особено много важи за салмонелозата”, обясни д-р Кунчев.