Вдишването на замърсен въздух ни прави все по-глупави, предупреждават учени. Най-новото изследване, направено върху мишки, показва, че продължителното излагане на замърсен въздух води до физически промени в мозъка, в резултат на което възникват нарушенията в паметта, съобщи БГНЕС.
Резултатите от проучването показват пряка връзка между замърсяването на въздуха и нивото на депресия сред населението. Учените смятат, че всички неблагоприятни ефекти, наблюдавани върху гризачите, са валидни и за хората.
В продължение на 10 месеца екип от изследователи от Държавния университет в Охайо изследвали две групи мишки. Едните вдишали филтриран въздух, докато другата група пет дни в седмицата в продължение на шест часа дневно дишали въздух с фини частици прах. Концентрацията на замърсители била като тази в големите градове.
След 10 месеца животните били подложени на серия поведенчески тестове. В рамките на пет дни те трябвало да намерят изхода на прост лабиринт. Мишките, вдишвали мръсен въздух, се нуждаели от много повече време, за да се справят със задачата.
22% от населението в България е изложено на наднормени замърсявания с опасните фини прахови частици, показват данните на екоминистерството. Това е 4 пъти повече от средното за държавите от ЕС.
Те могат да доведат дори до белодробен рак, твърдят от изпълнителната агенция по опазване на околната среда. Главната причина за замърсяването е в използването на твърди горива в домакинствата и мръсотията по улиците.
През есента на миналата година Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу страната ни заради завишените стойности на фините прахови частици в 30 града.
Източник: Труд