Днес е Световния ден за борба с остеопорозата. Деня се отбелязва по инициатива на Националното дружество за борба с остеопорозата на Великобритания с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО).
Остеопорозата е болест, при която плътността и качеството на костта се влошават, което води до намаляване на здравината на скелета и повишаване на риска от фрактури, особено в областта на гръбначния стълб, бедрото и китката.
Остеопорозата е обществен здравен проблем в глобален мащаб, който засяга една на всеки три жени и един на всеки петима мъже.
Значението на проблема нараства поради увеличаващото се дълголетие в световен мащаб. Загубата на кост няма симптоми и често първият знак за наличието на остеопороза е фрактурата. Поради всички тези причини остеопорозата често е наричана „тихата епидемия”.
Генетичните фактори в голяма степен определят дали даден човек има повишен риск от остеопороза. В допълнение, вторичните рискови фактори като медицински проблеми и съответните им лечения, влияят негативно върху здравето на костите, както и фактори, произтичащи от начина на живот, като нездравословно хранене, липса на физически упражнения, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
Мерки, които да намалят риска от остеопороза и свързаните с него фрактури, са редовните упражнения, диета с достатъчен прием на калций, набавяне на витамин Д чрез излагане на слънчева светлина, здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи, за да може да се постави ранна диагноза.